Fantastični Racing i tužna Malaga

Borna Rupnik • nedjelja, 15.03.2009.

Strijelci su ponovno tema dana u Španjolskoj. U nedjeljnim je susretima također vladalo pravilo "ne možemo toliko primiti koliko možemo zabiti", a teren su najzadovoljniji napustili nogometaši Racinga, Sportinga i Valladolida. Malaga je protiv Seville ispustila vodstvo 2:0...

Racing je u Santanderu furioznim prvim poluvremenom isprašio goste iz Numancije i ostavio ih u vrlo nepovoljnom položaju na pretposljednjem mjestu ljestvice. Mrežu nesretnog Slovaka Kelemena s po dva pogotka su napunili Oscar Serrano i Nikola Žigić, a još je jedan dodao Peter Luccin, pogodivši iz slobodnog udarca s 30 metara.

Još je efikasniji bio susret na Montjuicu, gdje su Espanyol i Mallorca u vrlo neizvjesnoj utakmici podijelili važne bodove u borbi za opstanak. Poveli su gosti s Baleara, lijepim udarcem Juana Aranga iz prekida, ali je deset minuta nakon predaha poravnao Callejon.

No, samo tri minute poslije Mallorcu u novo vodstvo dovodi Cleber Santana, a Jurado na dodavanje Martija u 71. minuti povisuje na 3:1. U međuvremenu je isključen Espanyolov veznjak Moises Hurtado i činilo se da je sudbina domaće momčadi zapečaćena. Međutim, Espanyol se odbio predati te je golovima Ivana de la Pene i Nenea iz slobodnih udaraca ipak izvukao konačnih 3:3.

U Gijonu su se strijelci probudili tek u drugom poluvremenu. Sporting je dva gola prednosti nad Deportivom stekao unutar samo tri minute, zahvaljujući preciznom Luisu Moranu i sigurnom izvođaču kaznenog udarca, Davidu Barralu. Udarac s bijele točke dosuđen je i za goste: u 69. minuti neumoljiv je Sergio.

Smanjenje rezultata nije omelo nogometaše Sportinga. U prvom sljedećem ozbiljnijem napadu Jose Angel Valdes Diaz matira Daniela Aranzubiju i povisuje na 3:1, a Deportivo je uspio tek ublažiti poraz. Strijelac za konačnih 3:2 bio je Riki. Mate Bilić je boje Sportinga branio posljednjih osam minuta.

Malaga je na svom igralištu prokockala veliku priliku za pomak na visoko četvrto mjesto. Salva je u prvih pola sata dva puta savladao Andresa Palopa na golu trećeplasirane Seville, ali nažalost po domaće navijače utakmica se igra 90, a ne 75. minuta.

Naime, Andalužani su u posljednjoj trećini drugog poluvremena smanjili pogotkom Frederica Kanoutea, iznudili isključenje Malaginog braniča Calleje i zatim izjednačili na 2:2 preko Luisa Fabiana. No, treba spomenuti i da je prema prikazanoj nadmoći na terenu Sevilla apsolutno zasluženo izbjegla poraz.

Junak Valladolida postao je Fabbian Cannobio, koji je u dvoboju protiv Getafea sudjelovao tek posljednjih pola sata, ali je iskoristio brojčanu inferiornost gostiju (crveni je karton zaradio Mario) i u 87. minuti postigao pobjedonosni pogodak vrijedan nastavka borbe za ulazak u Europu.

Raspoloženi nisu bili tek igrači Betisa i Osasune, koji su na obostrano nezadovoljstvo odigrali 0:0, iako će Camachovi učenici iz Pamplone ipak biti sretniji s neodlučenim ishodom jer je Betis propustio niz izglednih prilika, a oni nisu uputili nijedan udarac u okvir domaćeg gola.