Real slavio u golijadi

Vedran Attias • subota, 14.03.2009.

Nakon teškog poraza od Liverpoola i ispadanja iz Lige prvaka, Real se vrlo brzo vratio starim navikama i slavio u Bilbaou. Sjajnu utakmicu na otvaranju kola odigrali su Real Madrid i Athletic Bilbao u baskijskoj prijestolnici u kojoj su gledatelji vidjeli nevjerojatno puno prilika i čak sedam golova da bi na kraju ipak slavili gosti, a Valenciji protiv Recreativa nije pomogla niti rođendanska proslava kluba...

Fenomenalnu su utakmicu vidjeli gledatelji na San Mames stadionu gdje je gostovao uvijek "dragi" gost - Real Madrid. Utakmica je bila onakva kako se i očekivalo; otvorena i s mnogo prilika, a brzo smo vidjeli i prvi gol. Igrala se 22. minuta kada je Sneijder lijepo proigrao Robbena koji bježi Del Campu i u trku ulazi u sredinu, potom bez problema zaobilazi Aitora Ocija i zakucava loptu pod prečku za vodstvo gostiju iz Madrida.

Domaćini su pokušali odgovoriti; dobru je priliku imao Yeste u 32. minuti nakon kornera kada je njegov siloviti udarac iz voleja išao je ravno u Casillasa, ali sljedeći su gol ponovno zabili gosti. Prvo su u 33. minuti vrlo sličnu akciju onoj kod pogotka odigrali razigrani Sneijder i neuhvatljivi Robben, no ovoga puta je Robben bio više iskosa pa je morao pucati desnom nogom što je Iraizoz obranio, a svakako je bilo bolje rješenje dodati Huntelaaru koji je bio potpuno sam.

Unatoč promašenom ziceru, samo minutu kasnije bilo je 0:2. Huntelaar je izborio slobodan udarac koji je tradicionalno vrlo dobro izveo Sneijder, a loptu ispred Iraizoza glavom u mrežu šalje Heinze. Tada se činilo kako će Real lako do bodova u Bilbao, no tako nešto domaćinu nije bilo niti na kraj pameti, a svakako treba reći kako niti rezultat 0:2 nije bio realan omjer snaga na terenu.

Dvije minute nakon zabijenog gola: Heinze dao, Heinze - ponovno dao. Poslije pogotka na jednoj strani, Heinze je loše reagirao na ubačaj Lopeza i poslao loptu u vlastitu mrežu. Nažalost po Baske - slavlje nije dugo trajalo jer je veliku glupost nakon pogotka svoje momčadi napravio nervozni Yeste. Naime, bez nekog razloga silovito je gurnuo Casillasa na pod te se još nakon toga htio obračunati s njime što mu je potpuno opravdano donijelo crveni karton, a svoju momčad ostavio je s pogotkom i igračem manje.

Sneijder je do odmora imao još dvije dobre prilike, ali nije zabio, a onda - 2:2. Taman je počela sučeva nadoknada kada je David Lopez dobro nabacio iz slobodnog udarca, a Llorente bio najviši u skoku i glavom poslao loptu u kut za veliko slavlje domaćih navijača prije odmora. Svakako treba naglasiti kako smo osim četiri pogotka vidjeli čak šest žutih i jedan crveni karton što dovoljno pokazuje kako se čvrsto i na trenutke grubo igralo.

Tek što se krenulo s centra, gosti su opet poveli. Huntelaar je primio loptu na 13-14 metara od gola gostiju i manirom Nizozemca u dresu Reala umjesto kojeg igra poslao loptu u mrežu. Iako je Raul dodao loptu Huntelaaru, nikako se ne može govoriti o asistenciji kapetana Reala. Sljedeći napad Robben je ponovno pobjegao i dobro pucao, ali lopta je prošla tik pored vratnice.

Nevjerojatno bogata događajima i zanimljiva utakmica nastavila se u istom ritmu. Prvo je u 55. minuti sudac propustio suditi penal za domaćine jer je Pepe igrao rukom u vlastitom kaznenom prostoru da bi potom Javi Martinez sjajno pucao u 59., ali istu takvu obranu upisao je i Casillas te odbio loptu u korner. Nakon kornera, kontra Reala i - 4:2. Robben je dugo vukao loptu da bi potom uposlio Huntelaaru koji s lakoćom prebacuje istrčalog Iraizoza i ponovno donosi Realu dva razlike.

Domaćini se ovoga puta nisu imali snage vratiti u utakmicu kao krajem prvog dijela. Iako je domaći trener obavio sve tri izmjene, igrač manje se itekako osjetio te su domaći igrači bili umorni. Marcelo je pet minuta prije kraja izborio udarac s bijele točke, a peti gol za Real i točku na "i" sigurno je stavio Higuain.

Niti slavlje za 90. rođendan kluba nije uspjelo pomoći igračima Valencije u svladavanju Recreativa. Jednostavno, bez najboljeg igrača Davida Ville koji je ozlijeđen - nije išlo. Nakon lošeg prvog dijela, u 55. minuti gosti su poveli na Mestalli kada je Colunga dobro uposlio Camunasa, a ovaj s desne strane kaznenog prostora poslao loptu iza leđa Cesara. Kada je Marchena u 73. minuti dobio drugi žuti karton činilo se da će gosti uzeti sva tri boda, no sedam minuta prije kraja Pablo nakon vrlo lijepe solo akcije zabija za konačnih 1:1 što je samo malo smanjilo zvižduke za igrače Valencije na kraju utakmice.