Paris Saint-Germain 1:3 Marseille
Marseille

Tko pije, a tko plaća u Francuskoj?

Maja Giljanović • nedjelja, 15.03.2009.

28. kolo Le Championnata u tolikoj je mjeri zakompliciralo borbu za naslov da ni sedmi Rennes još uvijek nije prekrižen. Marseille je u "classiqueu" francuske lige usred Pariza dobio PSG i izbio na drugo mjesto samo bod iza Lyona...

Poslijepodnevni je poraz Lavova protiv Auxerrea (2:0) pružio rijetko zadnjih 10-tak godina doživljavanu šansu PSG-u da pobjedom protiv Marseillea preuzme prvo mjesto na tablici. Le Guenova je momčad, naime, prije večerašnje utakmice na Parku prinčeva za Lyonom zaostajala samo bod. Marseille je, pak, bio treći s još tri boda manje.

Derbi je odigran u sjajnom ozračju rasprodanog (45.000) Parka prinčeva kojem su igrači PSG-a silno željeli pokloniti još jednu utakmicu u kojoj su zaslužili najmanje bod - zadnji je put PSG izgubio još 11. siječnja.

Vezane vijesti

Nakon tih 3:0 u Bordeauxu osvojili su 19 bodova (samo su dvaput remizirali), a argument više u njihov prilog bio je i podatak da su od 13 utakmica pred svojim navijačima 10 pobijedili.

Ni Marseille, međutim, nije došao bez ambicija. Olympiqueov je napad drugi najbolji u Le Championnatu (iza Bordeauxa), izvan Velodromea su izgubili samo jednom (Sochaux), a i na zadnja su tri puta ovdje izvlačili bod.

Marseille je tražio i treću pobjedu vani zaredom, a približio joj ih je Zenden u 24. minuti, prije nego je sjajni Giuly svojim osmim golom sezone i trećim u zadnja tri kola izjednačio dvije minute prije kraja prvog poluvremena.

U drugom je dijelu odluka pala u razmaku od samo dvije minute. U 53. je minuti Camara u svojstvu zadnjeg igrača srušio Zendena u izglednoj poziciji za gol te je isključen, a Kone se našao u pravo vrijeme na pravom mjestu i pospremio u mrežu loptu koju mu je savršeno spustio Landreau nakon što je obranio slobodnjak Zendenu.

U 60. minuti se za definitivnu potvrdu velikog trijumfa Geretsove momčadi pobrinuo Cana. 25-godišnjem Albancu je ovo prvijenac u 2009., a ironije li, postigao ga je baš svom bivšem klubu u kojem je proveo tri sezone prije nego ga je 2005. zamijenio Marseilleom.

Sjajan je ovo rasplet za nas objektivne - dramatičan finiš poput ovog malo je tko predvidio. Lyonova je prednost, naime, minimalna i ispred Marseillea i ispred PSG-a - samo jedan bod - tri boda više ima od Bordeauxa na četvrtom, a četiri od Toulousea i Lillea na petom i šestom mjestu. 10 kola prije kraja ne možemo još eliminirati ni Rennes koji je iza Lyona sedam bodova.