Uspješno kolo za favorite

Ivana Spahija • ponedjeljak, 16.03.2009.

Susreti 22. kola talijanske košarkaške lige protekli su bez ikakvih iznenađenja. Favorizirane momčadi redom su ostvarile pobjede, a najuvjerljiviji su bili košarkaši Lottomatice, koji su deklasirali momčad Scavolinija. Uspješan je bio i vodeći Montepaschi, kao i momčadi Banca Tercasa te La Fortezze...

Košarkaši vodećeg Montepaschija uspješno su odradili gostovanje kod Premiate i u Montegranaru slavili rezultatom 70:81. Izuzevši manji pad u ritmu igre krajem druge četvrtine, u kojoj su domaćini uspjeli doći do pola koša prednosti prije odmora (45:44), gosti iz Siene diktirali su igru tijekom cijelog susreta te na kraju zasluženo slavili. Pobjedi vodeće momčadi prvenstva najviše je pridonio Romain Sato s 24 postignuta poena uz devet skokova i dvije asistencije, a kod domaćina je najučinkovitiji bio Costas Vasileiadis s 14 ubačenih poena.

Uvjerljivu pobjedu ostvarila je momčad Lottomatice, koja je na domaćem parketu deklasirala košarkaše Scavolinija rezultatom 98:76. Rimljani su dominirali tijekom svih 40 minuta, nakon sporijeg početka i šest poena prednosti u prvoj četvrtini (25:19), domaćini su do odmora uspjeli doći do +13 (49:36). Nastavak susreta donio je još bolju igru rimske momčadi, Lottomatica je nakon pola sata gotovo riješila pitanje pobjednika i otišla na 18 poena prednosti (70:52), a u posljednjoj četvrtini domaćini su samo potvrdili uvjerljivu pobjedu.

Najbolji u redovima pobjedničke momčadi bio je Ibrahim Jaaber, postigao je 19 poena kojima je pridodao sva skoka i isto toliko asistencija. Košarkašima Scavolinija nije pomoglo ni 20 poena raspoloženog Jeleela Akindelea da dođu do pobjede nad Lottomaticom.

Košarkaši Banca Tercasa iz Terama ostvarili su još jednu pobjedu koja im je donijela uspon na visoko treće mjesto na ljestvici. Momčad iz Terama kod kuće je svladala Snaidero iz Udina, bilo je 80:73 za domaćine. Iako je otvaranje susreta pripalo gostima iz Udina (15:21 nakon prve četvrtine), domaćini su odmah u nastavku preuzeli stvar u svoje ruke i, ponajviše zahvaljujući Davidu Mossu (19 poena, sedam skokova i dvije asistencije), uzeli pobjedu Snaideru.

Uspješna je bila i momčad La Fortezze iz Bologne, koja je teže od očekivanog svladala NGC iz Cantua. Košarkaši iz Bologne prilično su se namučili tijekom prvog poluvremena, kojeg su gosti iz Cantua priveli kraju pri +4 (32:36). Tek se sredinom treće četvrtine bude i domaćini, koji su nakon pola sata igre došli do +4 (50:46), a potom u posljednjoj četvrtini dovršili posao i uzeli pobjedu s konačnih 73:62. Pobjedi La Fortezze najviše je pridonio Earl Boykins sa 17 postignutih poena, dok se kod gostiju najviše istaknuo Sundiata Gaines s 24 ubačena poena uz pet skokova i četiri asistencije.

Od ostalih susreta, košarkaši Armani Jeansa na krilima Davida Hawkinsa (23 poena, šest skokova dvije asistencije) došli su do pobjede nad Air Avellinom, bilo je 85:71 za momčad iz Milana. Košarkaši Eldo Caserte bez većih problema su na domaćem parketu slavili nad fenjerašem Carifeom (84:66), a jednu od rijetkih gostujućih pobjeda ostvarila je momčad Solsonice u Bielli na gostovanju kod Angelica, bilo je 73:79 za momčad iz Rietija.