U Le Havreu iskovali prvo mjesto

Maja Giljanović • subota, 21.03.2009.

Pobjedom u Le Havreu protiv "fenjeraša" Le Championnata Bordeaux je izbio na prvo mjesto zahvaljujući boljoj gol-razlici od Lyonove, dok samo bod zaostaju redom Marseille, Lille i PSG. I jedan i drugi Olympique i Parižani svoje utakmice 29. kola, međutim, još nisu odigrali...

Pobjeda protiv Nice (2:1) u prošlom kolu - koliko god igrom nisu oduševili, tri boda su tri boda - vratila je Žirondince u život, a današnjim su trijumfom u Le Havreu potvrdili najviše ambicije. Blanc nije na raspolaganju imao svog prvog strijelca (Cavenaghi će zbog ozljede koljena pauzirati još mjesec dana) te suspendirane Fernanda i Diarru, ali je uspio iščupati pobjedu.

Čovjekom odluke ispostavio se sjajni Gourcuff koji je u 12. minuti velemajstorski štopao loptu i svojim sedmim golom sezone matirao Le Havreovog Revaulta. Pobjedu je u 26. minuti propustio potvrditi Chamakh - Marokanca je francuski reprezentativac proigrao u trepavicu, ali je u pet do 12 ispred gostujuće 29-tke uklizao Tixier.

Kuriozitet utakmice su ozljede čak četvorice igrača u samo 40 minuta. Travnjak su jedan za drugim, naime, napuštali Le Havreovi Anin i Ba te Bordeauxovi Rame i Henrique. Koliko god "pretumbani" gosti su svejedno objektivno jedno triput kvalitetniji što su i potvrdili drugim golom u 58. minuti Diaware i trećim u 89. Wendela.

Lille nije dozvolio iznenađenje na Metropoleu protiv Grenoblea. I jedna i druga momčad preko tjedna su igrale u Kupu, a gosti su dijametralno suprotnog raspoloženja. Izbacili su, naime, Monaco i prvi put u povijesti kluba izborili polufinale, dok je LOSC ispao nakon penala protiv Toulousea te su još zbog isključenja ostali bez suspendiranih Obraniaka i Cabayea.

U Lilleu - Marko Marić je 90 minuta odgledao s klupe za rezerve - nisu željeli propustiti šansu koju su sami sebi otvorili sjajnim rezultatima među kojima se osobito ističe veličanstvenih 2:0 protiv Lyona te se ne upustiti u borbu za najveći ulog.

Golovima u prvom poluvremenu Michela Bastosa - 12. ovosezonskog 25-godišnjeg Brazilca - iz jedanaesterca i Vitteka (Paillot je smanjio u 90.) - Lille je osvojio i 52. bod te za Bordeauxom (i Lyonom) zaostaju samo bod.

Petu pobjedu u zadnjih sedam utakmica upisao je Auxerre. Tjedan dana nakon 2:0 usred Lyona bivši su prvaci slavili protiv Le Mansa golovima dvojice Poljaka Ireneusza Jelena u 8. (27-godišnjaku je ovo osmi gol sezone) i Dariusza Dudke u 19. minuti (25-godišnjakov, pak, prvijenac otkada je stigao iz Wisle iz Krakowa).

Nice je protiv Caena povela u 6. minuti (Remy), gosti su, pak, autogolom Hognona te svojim Seubea u zadnjih 25 minuta preokrenuli samo da bi nakon isključenja Lece u 84. minuti poklekli u 90. (Echouafni) i propustili upisati prvu pobjedu nakon tri poraza zaredom. Ovako im i 14. uzastopnu utakmicu ta tri boda uporno izmiču i perspektiva im je sve tmurnija (19. su).

Jedinu utakmicu bez golova odigrali su Rennes i Valenciennes, dok je jednim, ali vrijednim golom Parka u 70. minuti, Monaco slavio u gostima protiv Nancyja. U pobjedničkoj momčadi od prve su minute cijeli susret na travnjaku proveli i Dario Šimić i Jerko Leko i Nikola Pokrivač (u 69. zaradio žuti i jednom u 32. minuti ozbiljno zapucao na vrata Bracigliana iz slobodnog udarca s 25 metara kojeg je domaći golman izbio u korner).