Nantes

Iskusni lisac Zenden

Maja Giljanović • subota, 21.03.2009.

Samo je tri sata potrajalo vodstvo Bordeauxa u Le Championnatu - Žirondinci su sada drugi nakon što je trijumf u 29. kolu upisao i Marseille...

Bivši (1993.) je europski prvak u četvrtoj utakmici u zadnjih 10 dana slavio protiv Nantesa u kojem je 88 minuta nakon što je prošli tjedan cijelu utakmicu protiv Lorienta (1:1) prosjedio na klupi odigrao hrvatski reprezentativac Ivan Klasnić.

Marseille nije dozvolio ni Kanarincima njihovu prvu pobjedu nakon 2002. - Nantes je prije sedam godina Olympique pobijedio u gostima, ali u Lyonu zbog suspenzije njihovog Velodromea - niti je sebi dozvolio i treći kiks zaredom pred svojih 48.000 navijača nakon samo remija protiv Le Mansa (0:0) i Valenciennesa (1:1).

Koliko god bi ambijent Velodromea trebao saplitati noge njihovim protivnicima, toliko u 2009. to čini baš Marseilleu - Geretsova je momčad, naime, ovdje izgubila četiri utakmice, a remizirala je sedam puta - večeras, međutim, prigodu protiv 16. momčadi Le Championnata sustići i prestići i Lyon i Bordeaux nije kanila propustiti.

U prvom poluvremenu Marseille je diktirao tempo, ali djelovao je pomalo grogi. Produžeci protiv Ajaxa u Kupu UEFA izgleda su uzeli danak - Alonzu tako ni Kone ni Brandao ni Niang nisu ozbiljnije priprijetili.

Pitanje je kako bi se utakmica odvijala da Gerets u 46. minuti u igru nije uveo Zendena, a iskusni je bivši igrač PSV-a, Barcelone, Chelseaja, Middlesbrougha i Liverpoola u razmaku od samo tri minute slomio Nantes.

Nizozemac sam nije bio strijelac, ali je najprije u 55. iz slobodnog udarca u petercu pronašao Civellija - Argentinac je glavom postigao svoj prvijenac u 2009. - a potom je loptu servirao i Brandau za potvrdu i pobjede i prvog mjesta.

A je li Lyon shvatio da je vrag odnio šalu? U normalnim okolnostima gostovanje Sochauxa na Gerlandu ne bi ostavljalo mjesta nedoumicama, ali Lavovi su četiri utakmice zaredom (!) izgubili (što u Le Championnatu protiv Lillea i Auxerrea, što u Ligi prvaka protiv Barcelone) te su posljednji put pobijedili još 21. veljače (Nancy 2:0 u gostima).

Ne zaboravimo ni PSG koji bi se u slučaju pobjede u Toulouseu izjednačili s Marseilleom na prvom ili ovisno o Lyonu drugom mjestu.