Neočekivani posrtaj Lottomatice

Ivana Spahija, Vedran Babić • nedjelja, 29.03.2009.

Košarkaši Lottomatice Rome pokvarili su savršeni učinak momčadi gornjeg dijela ljestvice u susretima 24. kola talijanske košarkaške lige. Rimljani su pred sam kraj susreta pobjedu poklonili momčadi Carifea iz Ferrare. Uvjerljivu pobjedu u gostima ostvarili su košarkaši Benettona deklasiravši momčad Scavolinija, dok je La Fortezza izvukla tijesnu pobjedu u bolonjskom derbiju s GMAC-om...

Lottomatica Roma jedina je momčad s gornjeg dijela ljestvice koja u ovom kolu nije uspjela doći do pobjede. Imali su Rimljani na papiru lagan zadatak, domaći ogled s Carifeom, no gosti iz Ferrare nisu se predavali i unatoč stalnom zaostatku tijekom gotovo cijelog susreta, u posljednjih su deset minuta iskoristili pad u igri Lottomatice i uzeli konačnu pobjedu rezultatom 93:88.

Domaćini su dobro ušli u utakmicu, nakon prve četvrtine imali su prednost od devet poena (25:16), a sa sličnom su razlikom otišli i na odmor (44:39). Gosti iz Ferrare probudili su se pred kraj treće četvrtine kada je Allan Ray smanjio prednost Lottomatice na samo pola koša (64:63), a isti je igrač najzaslužniji za preokret Carifea u posljednjoj četvrtini te i konačno slavlje momčadi iz Ferrare. Pobjedi gostiju najviše je pridonio upravo Allan s 18 ubačenih poena uz četiri skoka i dvije asistencije, dok se kod domaćina istaknuo Ruben Douglas s 20 postignutih poena i tri asistencije.

Benetton polako popravlja svoj i dalje vrlo skroman omjer u gostima. Danas je s visokih 81:54 upisao treće slavlje u 12. utakmici na strani, a drugo uzastopno, savladavši Scavolini. Domaćin je poveo samo jednom (2:0), da bi gosti nakon toga počeli kontrolirati razvoj situacije na parketu i stvarati sve veću prednost za 14. pobjedu u sezoni. Već na poluvremenu je bilo plus 15, a najveća razlika bila je ona konačna - 27 koševa.

DaShaun Wood bio je najefikasniji kod momčadi iz Trevisa s 18 koševa, dok su po 15 ubacili naš Sandro Nicević (7/8 za dva) i Gary Neal, s tim da je hrvatski košarkaš prikupio i sedam skokova te tri asistencije za 28 minuta igre. Daleko najbolji pojedinac u redovima Scavolinija bio je s 21 košem i devet skokova Michael Hicks.

Ovo je ujedno bila i posljednja provjera Benettona uoči odlaska u Torino na Final Eight Eurokupa, na kojem sudjeluje i naš Zadar. Benetton se u četvrtfinalu sastaje s Lietuvos Rytasom u četvrtak, 2. travnja.

U 103. po redu bolonjskom derbiju La Fortezza je tricom Dušana Vukčevića dvije sekunde prije isteka vremena nadvisila GMAC sa 75:74. Prethodno je La Fortezza u 33. minuti vodila 59:49, ali su njihovi gradski suparnici serijom 17:7 poravnali rezultat na 66:66 i odveli utakmicu u neizvjesne vode.

Darryl Strawberry je pogodio oba slobodna bacanja za vodstvo domaćih 74:72, da bi nakon minute odmora najefikasniji gostujući igrač Vukčević pogodio za pobjedu. 33-godišnji Sarajlija pod zastavom Grčke ubacio je 14 koševa, a od njegovih suigrača jedino je Earl Boykins još imao dvoznamenkasti učinak (12). Marcelo Huertas s 24 i Lazaros Papadopoulos sa 17 poena (14 skokova) bili su najzapaženiji kod GMAC-a. Dalibor Bagarić odigrao je tri minute u dresu poraženih i upisao jedno pogođeno slobodno bacanje (0/1 za dva) uz jedan skok.

Interesantno je kako su u svim ostalim utakmicama pobjede odnijele momčadi iz gornjeg dijela ljestvice, a to su Teramo, Armani Jeans, Biella i NGC Cantu. Dvoboj između vodećeg Montepaschija i Air Avellina odgođen je te će se odigrati na zasad nepoznati datum.