Benzema ušutkao kritičare

Maja Giljanović • subota, 04.04.2009.

Francuski reprezentativac Karim Benzema je napokon nakon 350 minuta posta zabio za svoj Lyon. Lavovi su pobijedili u Le Mansu i sačuvali tri boda prednosti ispred najbližih pratitelja Bordeauxa. Trećem Marseilleu koji svoju utakmicu igra sutra u Saint Etienneu na još bod manje se pridružio i Lille bivšeg zagrebaša Marka Marića...

Lyon je definitivno prekinuo njemu posljednjih sedam godina toliko nekarakterističnu sušu rezultata. Puelova je momčad nakon šest utakmica u kojima su četiri puta izgubili (dvaput u Ligi prvaka protiv Barcelone te u Le Championnatu protiv Lillea u Parizu i Auxerrea u Lyonu) pobjedu protiv Sochauxa u prošlom kolu potvrdila i trijumfom u Le Mansu.

Lavovima su četvrtu pobjedu ovdje - Le Mans je, pak, pobijedio jednom (prošle godine i to je jedini put i u Le Mansu, a osobito na Gerlandu da su izvukli bodove) - izborili Boumsong u 16. te Benzema u 44. i 57. minuti (smanjio je u 76. Le Tallec). Francuski reprezentativac je tako na najbolji način odgovorio kritičarima koji su jedva dočekali njegov pad forme i baš 21-godišnjaka proglasili najvećim krivcem potpuno otvorene borbe za naslov prvaka.

Benzemi su, naime, ovo prvi golovi nakon 25. kola (Nancy), a ukupno 13. i 14. u sezoni kojima je izbio na treće mjesto ljestvice strijelaca iza Gignaca (18) i Hoaraua (15), a ispred još uvijek ozlijeđenog (koljeno) Cavenaghija (13).

Četvrto je mjesto (četiri boda manje od Lyona) izborio Lille. LOSC našeg Marka Marića - bivši zagrebaš nije večeras konkurirao za sastav trenera Garcije - je slavio u Nantesu protiv Kanarinaca našeg Ivana Klasnića.

Strijelac u Andori ni Killer nije pronašao svoje mjesto u koncepciji trenera Baupa sve dok nije bilo prekasno (u 67. je minuti ušao umjesto Srbina Babovića), a Lille je pobijedio golovima sjajnog Michela Bastosa u 45. minuti iz jedanaesterca i Vitteka u 57. minuti.

Les Canaris nisu pobijedili ni osmu utakmicu zaredom (četvrti im je ovo poraz), dok su Les Dogues dijametralno suprotnog raspoloženja nakon što su ubilježili i četvrtu pobjedu u nizu.

U Monacu u kojem su u prvoj 11-orici istrčali i Jerko Leko (izašao u 82.) i Nikola Pokrivač i Dario Šimić (zaradio žuti i isključenje u drugoj minuti nadoknade) nisu uspjeli slomiti otpor "fenjeraša". Štoviše Le Havre koji je u 25. minuti spasila stativa nakon udarca Pokrivača je na Luisu II golom Samboua izvojevao čak i prvu pobjedu nakon 1994.

Pobijedili su još i Valenciennes Auxerre golovima Darchevillea u 26. sekundi i 79. minuti iz jedanaesterca, Lorient u Grenobleu (Gameiro, Obertan, Amalfitano), ali i Bordeaux na Chaban-Delmasu Nancy.

Žirondinci su uspjeli iskoristiti prednost igrača više (Biancalani drugi žuti u 57. minuti) i to baš kad je izgledalo da će im se promašaji Belliona u 13. i 20. minuti te osobito onaj Diaware koji sam pred praznim golom loptu u 82. minuti nije uspio spremiti u mrežu gostiju obiti o glavu.

Marokanski je reprezentativac Chamakh, naime,u 89. minuti veličanstveno lobao Gregorinija i svojim jubilarnim 10. ovosezonskim golom sačuvao Bordeauxovo drugo mjesto tri boda iza Lyona, a bod ispred Marseillea i Lillea.

Le Championnat, 30. kolo:
Bordeaux - Nancy 1:0, Grenoble - Lorient 1:3, Le Mans - Lyon 1:3, Monaco - Le Havre 0:1, Nantes - Lille 0:2, Valenciennes - Auxerre 2:0