Juventus ostaje bez Scudetta?

Ivana Spahija • nedjelja, 05.04.2009.

Veronski Chievo pobrinuo se za najveće iznenađenje 30. kola Serie A. Nogometaši iz Verone su u golijadi na torinskom Olimpicu hat trickom Pellissiera uzeli bod Juventusu u susretu koji je završio rezultatom 3:3. Time su se nogometaši Stare dame, ukoliko Inter slavi nad Udineseom, praktički oprostili od Scudetta. I dalje vlada gužva na dijelu ljestvice koji vodi u Europu, Fiorentina je teškom mukom uspjela slaviti protiv Atalante, a nova tri boda upisale su i Roma i Genoa...

Nogometaši Fiorentine uspjeli su doći do sva tri boda na neugodnom gostovanju u Bergamu, gdje su svladali Atalantu rezultatom 2:1 te time i dalje ostali u utrci za jedno od mjesta koje vodi u Ligu prvaka. Viole su loše ušle u susret i domaćini su sve do pred zadnjih nekoliko minuta imali bod u rukama, ali je kasni gol Gilardina spasio Fiorentinu i sačuvao je na petom mjestu na ljestvici.

Nakon prvog dijela koji je protekao bez pogodaka, ali i bez većih prilika za promjenu rezultata, prvi su u vodstvo došli domaćini u 49. minuti kada je Plasmati udarcem s ruba šesnaesterca matirao Freya za slavlje domaćih navijača. Sreća Atalante potrajala je do 58. minute, Peluso je u prostoru domaćina srušio Gilardina i zaradio dvostruku kaznu, crveni karton i najstrožu kaznu za goste iz Firenze.

Jovetić je preciznim udarcem s bijele točke poravnao rezultat na 1:1. Brojčanu prednost na terenu Fiorentina je uspjela iskoristiti tek pred sam kraj susreta, točnije, u 88. minuti. Semioli je dobro uposlio Gilardina, koji je matirao domaćeg vratara Consiglija za konačnih 2:1 i vrijednu pobjedu Fiorentine.

Možda i presudna dva boda u utrci za Scudettom izgubili su nogometaši Juventusa iznenađujućim remijem s Chievom na domaćem terenu. Trebao je to biti rutinski susret za Staru damu, no momčad koja balansira na rubu zone ispadanja iskoristila je loš dan Juventusa i zahvaljujući raspoloženom Pellissieru uzela vrijedan bod spasa u susretu koji je završio rezultatom 3:3. Naš Dario Knežević nije bio u kombinacijama trenera Claudija Ranierija za ovaj susret.

Što se samog susreta tiče, gosti iz Verone iznenađujuće su poveli već u 24. minuti. Nakon duge lopte upućene izvana, obrana Juventusa uhvaćena je na spavanju, a Pellissier je lako svladao Buffona za vodstvo Chieva od 1:0. Taj je pogodak razbudio pomalo uspavane domaćine, koji su već deset minuta kasnije uspjeli doći do izjednačenja. Camoranesi je idealno uposlio Chiellinija koji je svojim pogotkom poravnao rezultat na 1:1.

Ipak, niti to nije obeshrabrilo raspoložene nogometaše Chieva, koji su pred sam kraj prvog dijela ponovno došli u vodstvo, i to nakon slične akcije kao i kod prvog pogotka, gdje je obrana Stare dame zaboravila na Pellissiera, a napadač Chieva kaznio je takve propuste i pogodio mrežu Buffona za vodstvo gostiju od 2:1.

Po povratku s odmora nešto agresivnije krenuli su nogometaši Juventusa, kojima se pritisak na obranu gostiju isplatio u 53. minuti. Udarac Camoranesija je branič Chieva Mantovani nespretno skrenuo u vlastitu mrežu za novo izjednačenje. Gostima je taj pogodak donio prilično razočaranje i vidljivi pad u igri, a Juventus je dominaciju na terenu okrunio pogotkom u 79. minuti susreta kada je Iaquinta svladao Sorrentina za prednost domaćina od 3:2.

No, niti to nije bilo sve što su gledatelji na torinskom Olimpicu mogli vidjeti i kada se činilo da će Juventus uzeti sva tri boda gostima iz Verone, Pellissier se novim pogotkom u 90. minuti pobrinuo za potpuni šok Stare dame i rezultat postavio na konačnih 3:3 te podjelu bodova iz ovog dvoboja. Juventus i dalje ostaje na drugom mjestu, ali sa šest bodova zaostatka za Interom, koji ima i utakmicu manje. Chievo se nalazi na 16. mjestu, nešto dalje od zone ispadanja.

Nogometaši Rome, baš kao i Stara dama, također su se namučili u svom dvoboju s momčadi s donjeg dijela ljestvice. Gosti iz Bologne pokazali su se kao prilično tvrd orah za Vukove, koji su u konačnici ipak uspjeli doći do sva tri boda, ali "na penale". Doslovno, jer su oba pogotka Rimljana postignuta iz najstrože kazne. No, Roma je arhivirala Bolognu i s nova tri boda i dalje ostala u igri za plasman u Ligu prvaka.

Susret je započeo idealno za domaćine, Lavecchia je u 12. minuti napravio prekršaj nad Tonettom u prostoru Bologne, a sudac pokazao na bijelu točku. Siguran izvođač najstrože kazne bio je oporavljeni kapetan Totti, koji je Romi donio vodstvo od 1:0. Goste primljeni pogodak nije puno obeshrabrio i već u 26. minuti tresla se i mreža Rome, a Marazzina je svojim pogotkom poravnao rezultat na 1:1.

U 58. minuti dosuđen je novi jedanaesterac za Romu, ovaj put je Castellini u prostoru srušio Baptistu, a Totti je ponovno preciznim udarcem s bijele točke matirao gostujućeg vratara za prednost i konačnu pobjedu Rome od 2:1. Vukovi su ovom pobjedom zadržali šesto mjesto na ljestvici te i dalje konkuriraju za jedno od mjesta koje vodi u najelitnije europsko natjecanje.

Genoa je minimalnom pobjedom nad Regginom uspjela zadržati četvrto mjesto na ljestvici te je i dalje održala živim san o plasmanu u Ligu prvaka. Jurić i društvo teže od očekivanog došli su do pobjede na gostovanju u Reggio Calabriji, gdje su s minimalnih 1:0 svladali posljednju momčad lige, Regginu. Vrijedna tri boda u utrci za Europom gostima iz Genove donio je Motta pogotkom u 77. minuti susreta, a Ivan Jurić odigrao je svih 90 minuta u dresu pobjedničke momčadi.

Od ostalih susreta, Palermo je, i dalje bez našeg Igora Budana, pogotkom Cavanija iz 51. minute došao do sva tri boda iz dvoboja s Torinom, čime se uspeo na osmo mjesto na ljestvici. Novo razočaranje upisali su nogometaši Lazija pomalo sramotnim porazom od Siene, koja je bez većih problema nadigrala Nebesko-plave rezultatom 2:0. U utrci za Europom i dalje se drže nogometaši Cagliarija. Momčad sa Sardinije kod kuće je svladala Cataniju (1:0) i s novom pobjedom zauzela sedmo mjesto na ljestvici.