Bordeaux gazi u gostima

Maja Giljanović • subota, 11.04.2009.

Bordeaux se pobjedom u Auxerreu izborio večeras prespavati na prvom mjestu Le Championnata. Žirondinci si i peti put u zadnjih šest utakmica van svog Chaban-Delmasa pobijedili te su zahvaljujući boljoj gol-razlici preskočili Lyon na prvom mjestu...

Bordeaux je u Auxerreu koji je i sam u pristojnoj formi - igrači Jeana Fernandeza pobijedili su pet puta u posljednjih osam utakmica, zadnji su put na svom Abbe Deschampsu izgubili još 10. siječnja (Marseille) i odmakli davljenicima - slavio u krajnje nezanimljivoj utakmici (jedan su jedini put šutnuli u prvih 45 minuta i poveli, a u drugom ih je spasila prečka nakon udarca Birse) golovima Fernanda u 34. i Wendela u 80. minuti.

Vrijedi izdvojiti i duel kakvih je na svakoj utakmici najmanje tucet, a koji je Alou Diarru koštao finala Liga-kupa za dva tjedna. 27-godišnji je francuski reprezentativac nakon što mu je sudac za "bodiček" s Kahlenbergom dao žuti zamalo pustio suzu (a zacijelo je i trener mu Blanc) kada je shvatio da će finale na Stade de Franceu (Vannes) propustiti.

Strijelci su i drugdje bili prilično neraspoloženi. U prvom su poluvremenu tako gol(ove) vidjeli samo u Le Havreu, jedan i u mreži Le Havrea (Alassane) i jedan u Caenovoj (Savidan), te u Le Mansu koji je golom Lamaha u 35. minuti vodio protiv Sochauxa.

Ostali su - Toulouse i Nantes, Nice i Lorient i Nancy i Valenciennes - odigrali miroljubivo 0:0.

U Toulouseu koji bi u slučaju pobjede izbio na četvrto mjesto sa samo dva boda manje od Bordeauxa Kanarinci su zapanjujuće za koncepciju trenera Baupa istrčali s dva napadača od prve minute što je najbolji dokaz koliko ih je nemušta igra posljednjih tjedana - u posljednjih su pet kola osvojili samo dva boda - isprepadala.

Ligue 2 ponovno prijeti nekadašnjem (osmerostrukom) prvaku pogotovo nakon večerašnjeg još jednog (15. ovosezonskog) poraza zahvaljujući 19. golu sezone najboljeg strijelca Le Championnata francuskog reprezentativca Andre-Pierre Gignaca u 52. minuti.

Naš je Ivan Klasnić bio praktički nevidljiv 57 minuta kada je prošao dvije Ljubičice, ali mu je pas prema Bagayoku zaustavio Cetto, a u 76. je propustio sjajnu prigodu izjednačiti čime je samo dvije minute poslije isprovocirao trenera da ga zamijeni Abdounom.

Nice je golovima Remyja (11. i 12. u sezoni) u razmaku od niti dvije minute u 57. i 58. slomila otpor prvog susjeda na ljestvici Lorienta, derbi Normandije je u finišu u 87. minuti Caenu osvojio Lemaitre. Rennes je golom Danzea u 50. minuti pobijedio Saint-Etienne i bacio ga na 19. mjesto, a navijačima nisu ostali dužni ni na Marcel-Picotu. Macaluso i Hadji (penal) su, naime, golovima u 90. i 93. minuti ostavili bodove u Nancyju.