Leko uzeo Lyonu prvo mjesto

Maja Giljanović • nedjelja, 12.04.2009.

Golovima Jerka Leke i Pina Monaco je u posljednjoj utakmici 31. kola Le Championnata zaustavio Lyon na njegovom Gerlandu. Lavovi su prosuli vrijedna dva boda i ispustili vodstvo na tablici...

Lyon je prvi put poslije 5. kola skliznuo s pijedestala, a jedan od najzaslužnijih za smjenu u Le Championnatu baš je hrvatski reprezentativac Jerko Leko. 28-godišnjak je prema najavama susret trebao otpočeti na klupi, ali je Ricardo u posljednji tren promijenio odluku i iz momčadi izostavio Nikolu Pokrivača te u prvu 11-oricu ubacio starijeg od dvojice bivših dinamovaca.

Leko se Brazilcu zahvalio sjajnom igrom i pred svojim i pred Lyonovim vratima, a upravo je njegovim golom Monaco poveo u 33. minuti. Prvijencem u sezoni, a ukupno trećim otkada je stigao iz Dynamo Kijeva gosti su vodili do 66. minute i izjednačenja Crisa.

Monaco koji je u Lyonu posljednji put pobijedio 2002. (3:1) ponovno je poveo niti minutu kasnije (Juan-Pablo Pino), a u 69. je gol gostiju sjajnom obranom spasio mladi francuski reprezentativac Ruffier. U 75. minuti je Boumsong poravnao, ali je izjednačenje poništeno zbog faula na vrataru te odgođeno šest minuta kada škaricama Ruffiera svladava Piquionne.

Lyon je navalio svim silama kako bi u preostalih devet minuta uvalio i treći gol i vratio se na prvo mjesto ispred Marseillea, ali nije uspio. Leko koji je u 75. minuti zaslužio i žuti (osmi, a dvaput je i isključen), Pokrivač koji je ušao u 90. i ostali začepili su, naime, sve rupe i Marseille promovirali u novog lidera Le Championnata bod ispred Lavova.

Klasičan je ovo primjer otrcane "tko će kome nego svoj svome" - Claude Puel je svih svojih 16 igračkih godina proveo baš u Monacu. Osvojio je tada i dva naslova prvaka, a kasnije je (2001.) Le Championnat s Monacom osvojio i kao trener.

U utakmici koja je zbog biciklističke utrke Paris-Roubaix prolongirana sat i 45 minuta na Metropoleu su beskrvnim remijem (0:0) iz utrke za prvaka najvjerojatnije jedan drugog izbacili Lille i PSG.

Parižanima gostovanje protiv Lillea nije omiljeno. Ovdje su, naime, pobijedili samo tri od 31 put, posljednji su put slavili 1997., izvukli su samo dva od 24 boda, a posljednjih pet utakmica na Metropoleu nisu zabili ni gola.

Delikatna misija postala je tim delikatnija zbog činjenice da je LOSC najbolja momčad na domaćem travnjaku koja je u 14 utakmica pred svojim navijačima pobijedila na njih 11. triput je remizirala i samo jednom izgubila (osvojili su primjerice šest bodova više nego Lyon na svom Gerlandu).

Lille u kojem ni na klupi nije bilo mjesta za bivšeg zagrebaša Marka Marića diktirao je tempo svih 90 minuta i može žaliti u prvom redu za 13. minutom i stativom Hazarda, 25. minutom i drugom stativom ovog puta Balmonta i 88. minutom i 100%-tne šanse Fraua čiji šut sjajnom paradom na samoj gol-liniji skida Landreau. Malicki se, pak, doslovce nijednom nije bacio (PSG je uputio samo dva slabašna udarca u okvir Lilleovog gola).

I Lille i PSG su samo bodom izgubili jedno mjesto. LOSC je peti, Parižani su šesti - zbog bolje gol-razlike pretekao ih je Toulouse - iza Marseillea su sedam kola prije kraja (pre)velikih pet bodova.