Cvitanić dvostruki strijelac, Pranjić isključen

Vedran Babić • nedjelja, 12.04.2009.

Veoma interesantno bilo je u današnjim dvobojima 30. kola Eredivisie. Ajax je sa 7:0 razmontirao Willem II uz dva pogotka i dvije asistencije Argentinca hrvatskog porijekla Darija Cvitanića, dok je Danijel Pranjić također asistirao za jedini pogodak Heerenveena u pobjedi nad Volendamom, ali je i zaradio isključenje u samoj završnici utakmice...

Već pomalo zaboravljeni Dario Cvitanić vratio se u golgetersku formu s dva gola protiv Willema. Cvitanić je zabio prvi i treći pogodak, u 2. odnosno 20. minuti. Već do poluvremena je bilo 5:0, a junak utakmice je s tri postignuta pogotka najbolji strijelac Ajaxa, Luis Suarez, koji se sada nalazi na brojci od 20 golova u prvenstvu, što ga čini drugim na ljestvici strijelaca (jedan gol manje od Mounira El Hamdaouija (AZ)). Ostala dva pogotka postigli su Eyong Enoh i Urby Emanuelson, a asistent u oba slučaja bio je Cvitanić.

Pečat na katastrofalan dan za Willem stavio je osam minuta prije kraja Angelo Martha, koji je dobio izravni crveni karton. Cvitanić je igru napustio u 65. minuti. Zamijenio ga je Miralem Sulejmani.

Bila je ovo ujedno i najviša pobjeda sezone. Dosadašnji rekord bio je 6:0, a taj rezultat postigla su čak četiri različita kluba, među kojima je i Ajax, kojemu je ovo sedma pobjeda u zadnjih osam utakmica. U idućem kolu Kopljanici putuju u Eindhoven na veliki derbi protiv PSV-a.

Nakon dvije utakmice u kojima je ukupno osvojio samo bod, Heerenveen je napokon stigao do pobjede protiv slabije plasiranog protivnika. S 1:0 bio je bolji od posljednjeg Volendama, a jedini pogodak postigao je Viktor Elm u 53. minuti na asistenciju našeg Danijela Pranjića, koji je pet minuta prije kraja utakmice zaradio drugi žuti karton i isključenje, pa će propustiti gostovanje svoje momčadi u Utrechtu idućeg vikenda.

U ostalim utakmicama danas Groningen je neugodno iznenadio domaćim porazom od Vitessea 3:2, dok je Feyenoord s 5:1 uz hat-trick veterana Roya Makaaya deklasirao Heracles i stigao na bod od devetog mjesta koje vodi u playoff Kupa Uefe.