Odgođeno slavlje AZ-a

Vedran Babić • nedjelja, 19.04.2009.

Vodeća momčad nizozemske lige, AZ, sinoć je doživjela prvi poraz poslije 28 utakmica. S 2:1 kroz Alkmaar je pobjednički promarširao Vitesse i na taj način odgodio slavlje izvjesnog prvaka. Drugoplasirani Twente je također poražen od Feyenoorda, pa je zaostatak za AZ-om ostao nedostižnih 11 bodova, no iz drugog plana još uvijek teoretske šanse za naslov ima Ajax.

Sve je bilo spremno za veliko slavlje u Alkmaaru povodom službenog potvrđivanja prvoga mjesta. Međutim, planove momčadi Louisa van Gaala pomrsio je Vitesse, koji je s 2:1 šokirao lidere.

Domaćin je pred gotovo do kraja ispunjenim DSB stadionom poveo u 19. minuti pogotkom najboljeg strijelca lige Mounira El Hamdaouija (22. gol), no gosti su zakomplicirali stvari krajem prvoga dijela, kada je na 1:1 izjednačio Ricky van Wolfswinkel, da bi puni plijen odnijeli u 84. minuti pogotkom Alexandera Büttnera, koji je na poluvremenu zamijenio strijelca prvog pogotka.

Još jedna velika serija je prekinuta sinoć. To je ona Twenteova od 20 utakmica bez poraza, kojoj je na kraj stao Feyenoord. Čovjek odluke bio je veteran Roy Makaay preciznim udarcem s bijele točke u 77. minuti. Najstrožu kaznu skrivio je Douglas, koji je zbog toga zaradio drugi žuti karton i isključenje.

Utakmica je na kraju okončana s još dva crvena kartona. Osim Douglasa, drugu javnu opomenu dobio je njegov suigrač Cheikh Tiote, dok je u trećoj minuti sučeve nadoknade isto napravio i Giovanni van Bronckhorst na strani domaćih.

Pretposljednji De Graafschap izgubio je kod kuće bodove od Groningena, a jedini pogodak postigao je u 30. minuti s bijele točke najbolji strijelac gostiju Marcus Berg. Švedskom reprezentativcu to je 17. pogodak u prvenstvu, s kojim drži treće mjesto ljestvice strijelaca.

Iako je Twente ostao na nedostižnih 11 bodova razlike u odnosu na AZ, teoretske šanse za naslov još uvijek ima Ajax, koji ima 12 bodova minusa na trećem mjestu, ali bi u slučaju pobjede danas u derbiju protiv PSV-a u Eindhovenu smanjio zaostatak na devet bodova tri kola prije kraja. U idućem kolu sastaju se upravo AZ i Ajax.