PSV uništio Ajax, AZ prvak

Vedran Babić • nedjelja, 19.04.2009.

Ono što su svi već odavno znali danas je dobilo i službenu potvrdu - AZ je postao prvak Nizozemske! Za sve je zaslužan PSV koji je u istinskoj ljepotici s čak 6:2 deklasirao Ajax, jedini klub koji je još imao teoretske šanse za naslov prvaka...

Pod vodstvom legendarnog Louisa van Gaala mali gradić Alkmaar od niti 100 tisuća stanovnika večeras će ponovno slaviti naslov prvaka Nizozemske. Posljednji put AZ-u je to pošlo za rukom još davne 1981. godine, a ove sezone praktički nije imao adekvatnu konkurenciju. Nakon 31 kola ima impresivnu statistiku od čak 24 pobjede, četiri remija i samo tri poraza, od čega su dva nastala u prva dva kola prvenstva.

Jučerašnji kiks i prvi poraz poslije 28 utakmica od Vitessea na kraju su tek za jedan dan prolongirali službenu potvrdu o prvaku Nizozemske, a da bude tako pobrinuo se PSV, koji je sa 6:2 zasluženo slavio u najvećem derbiju nizozemskog nogometa protiv Ajaxa.

Vezane vijesti

Goste iz Amsterdama načeo je u 22. minuti Edison Mendez, a vratara Vermeera do poluvremena su još matirali Ibrahim Afellay (31.) i Nordin Amrabat (41.). Ipak, tračak nade Kopljanicima vratio je u 44. minuti drugi strijelac lige Luis Suarez, smanjivši na 3:1 svojim 21. prvenstvenim zgoditkom.

Sve dvojbe oko pobjednika, ako ih je uopće bilo, nestale su u 57. minuti pogotkom Jasona Culine, a devet minuta potom mladi Mađar Balazs Dzsudzsak povisio je na 5:1. Miralem Sulejmani smanjio je na 5:2, a konačnih 6:2 postavio je u 90. minuti Otman Bakkal.

Argentinac hrvatskog porijekla Dario Cvitanić zaigrao je u prvom sastavu Ajaxa, ali nije došao do izražaja te je zamijenjen u 62. minuti (Leonardo).

Uz samo tri kola do kraja AZ je dakle osigurao naslov sa 76 bodova, 11 više od Twentea i 12 od Ajaxa.

Četvrtom uzastopnom pobjedom PSV se izjednačio na četvrtom mjestu s Heerenveenom, koji je poražen 2:1 kod Utrechta. Bez našeg Danijela Pranjića, koji nije bio u sastavu zbog isključenja u prošlom kolu, Heerenveen je ipak poveo u 6. minuti preko Henriquea. Vodstvo je trajalo samo tri minute (Silberbauer), a sva tri boda domaćinima je omogućio u 89. minuti udarcem s bijele točke Gregoor van Dijk.

Do ovoga kola posljednja momčad lige, Volendam, od danas to više nije. S 3:0 porazila je Spartu, što znači da je prestigla čak dva izravna konkurenta u borbi za ostanak, Rodu i De Graafschap, te sada zauzima 16. mjesto.

U drugoj najefikasnijoj utakmici kola Willem II i Den Haag podijelili su bodove (3:3), premda su gosti do 20 minuta prije kraja vodili 3:0! To vodstvo pogocima su stvorili Karim Soltani (dva) i Richard Knopper, da bi se golema prednost istopila u svega sedam minuta - od 71. do 77. Strijelci su bili Messoudi, Demouge i Mourad.