Henry ušao i spasio Barcelonu

Borna Rupnik • subota, 25.04.2009.

Valencia i Barcelona na Mestalli su podijelile bodove s po dva pogotka u svakoj mreži, pri čemu će Barcelona najviše zahvaljivati strijelcu izjednačujućeg gola Thierryju Henryju. Remi su vidjeli i gledatelji u Malagi, dok je jedinu pobjedu večeri upisala Almeria...

Josep Guardiola u Valenciji je na teren poslao sastav bez Thierryja Henryja, umjesto koga je zaigrao odlični Andres Iniesta, dok je mjesto u veznom redu dobio i Sergi Busquets na račun Yaye Tourea. No, Samuel Eto'o je već u prvoj minuti krenuo okomito prema vrataru Cesaru Sanchezu i naznačio da je Barcelona opet došla po sva tri boda.

Prvi dio prvog dijela nije ponudio nogometnu bajku, ali kada se probudio Lionel Messi, Barcelona je odmah povela. Genijalni je Argentinac zajedno s Iniestom ušetao u kazneni prostor domaćina, odigrao kratku kombinaciju i poslao loptu po sredini gola za 1:0.

Taj je pogodak potaknuo goste na nove napade, no Messi i Eto'o u 28. i 29. minuti nisu bili precizni, a ionako uzavrele strasti dodatno su podgrijale dvije situacije u 30. minuti, kada su Šišmiši u dva navrata neuspješno tražili jedanaesterac.

Zadovoljštinu su dobili u samoj završnici prvog poluvremena. U 43. minuti David Silva puca glavom, Victor Valdes prebacuje loptu preko prečke, a u gužvi nakon izborenog kornera najbolje se snalazi Hedwiges Maduro, koji koristi Valdesovu pogrešku i zabija za 1:1.

U prvoj minuti sudačke nadoknade Pablo Hernandez odigrava sjajan dupli pas s Juanom Matom i šalje loptu ispod Valdesa za potpuni, senzacionalno brzi preokret. Ritam je u nastavku utakmice pao, što je Guardioli bio dovoljan znak da uvede Henryja.

Francuz je u prvih pet minuta provedenih na terenu tri puta zaprijetio Cesaru Sanchezu, dok je na suprotnoj strani iz dobre prilike Mata promašio okvir gola. I kada se činilo da će Valencijina visoka obrana na Barceloninoj polovici i vrlo zgusnut raspored pred vlastitim golom biti dostatni za očuvanje vodstva, Cesar je jednu loptu izbio ispred Busquetsa točno na nogu Thierryja Henryja, koji je plasira u praznu mrežu za 2:2.

Imala je Valencia još dvije prilike za pobjedu, ali David Villa i Alexis nisu bili precizni. Obje će momčadi nestrpljivo iščekivati rezultat nedjeljnog susreta Seville i Real Madrida, koji će njihovom remiju dati pravu težinu.

U izravnom obračunu momčadi koje još uvijek sanjaju Ligu prvaka, Malaga i Deportivo ubilježili su rezultat koji ne odgovara nikome - 1:1. Domaćine je u vodstvo u 33. minuti doveo Alberto Luque, ali bod u La Corunu putuje zahvaljujući Sergiju i njegovom golu za izjednačenje iz 50. minute. Almeria je otpor Numancije slomila već u prvom poluvremenu preko Uchea i Soriana, a strijelac počasnog pogotka za goste bio je Goiria pri kraju utakmice.