Espanyol slavi, Villarreal ostao u utrci

Borna Rupnik • nedjelja, 26.04.2009.

U iščekivanju nedjeljnog derbija Seville i Real Madrida, Espanyol je nakon dugo vremena osjetio kako se diše iznad kritičnog 18. mjesta, dok je vrlo važno pobjedu proslavio Villarreal kod Getafea. Najzaposleniji sudac bio je onaj u Bilbau...

Espanyol se prvi puta nakon prosinca našao izvan zone ispadanja. Za taj ugodan osjećaj trebala im je pobjeda protiv Betisa, koji se unatoč obećavajućem igračkom kadru i povremenim vrlo dobrim rezultatima igra s vlastitim životom. Dobre vijesti za simpatizere Espanyola nagovijestio je Luis Garcia nakon samo četiri minute igre. Mrežu je zatresao na izvrsno dodavanje Ivana de la Pene, a domaćini su u prvom dijelu propustili osigurati bodove.

Nastavak je donio ravnopravniju igru, ali je sve dvojbe uklonio Roman sedam minuta prije kraja susreta. No, tu ipak nije kraj Espanyolovim brigama jer ih do kraja prvenstva čekaju tri iznimno teška ispita, protiv Valencije, Atletico Madrida i Malage, a bodove im neće darovati ni Athletic Bilbao niti Almeria.

Villarreal je drugom uzastopnom pobjedom ostao u utrci za Ligu prvaka. Getafe se u rezultatskom minusu našao u 16. minuti, poslije pogreške vratara Vladimira Stojkovića koju je iskoristio Joan Capdevila. Na 2:0 povisio je Joseba Llorente dvije minute prije odlaska na odmor. Nadu domaćinima pružio je crveni karton Angela Lopeza iz 60. minute, ali je Getafe zahvaljujući Rafi brojčanu prednost imao tek 180 sekundi. Uspješno izvedeni jedanaesterac Manua iz 80. minute samo je ublažio poraz.

Mallorca je Recreativu zadala novi težak udarac u borbi za opstanak. Gosti su u Huelvi imali 2:0 nakon samo 15 minuta igre - precizni su bili Jurado i Arango. Premda je Recreativo imao više loptu u nogama, uspio je samo u dva navrata smanjiti rezultat. Strijelac za 2:1 bio je Sisi na samome početku drugog poluvremena, ali je prednost od dva gola Mallorci vratio Castro.

Prvi golgeter Recreativa, Javier Camunas, mrežu je zatresao u 81. minuti, ali su bodovi otputovali na Baleare i usprkos Castrovom isključenju u završnici dvoboja. Umjesto da s igračem više stignu do izjednačenja, nogometaši iz Huelve primili su i četvrti pogodak, za što se pobrinuo Alhassane Keita, koji igra u izvrsnoj formi.

Navijači na San Mamesu vidjeli su više crvenih kartona nego golova. Athletic Bilbao svladao je Racing iz Santandera 2:1, a sudac je igrače u svlačionicu slao čak pet puta. Prvi dio utakmice u potpunosti je pripao Baskima, koji su dobru igru okrunili zgodicima Fernanda Llorentea te Davida Lopeza s bijele točke.

Ponosni vlasnik drugog žutog, odnosno prvog crvenog kartona postao je Yeste u 55. minuti, nakon čijeg je prekršaja Pablo Pinillos neumoljiv s 11 metara, a premda se mreže više nisu tresle, uzbuđenja nije nedostajalo. Gosti su u manje od pola sata ostali s osmoricom na terenu, a pridružio im se i Pablo Orbaiz. Athletic je s ova tri boda preskočio Racing na ljestvici.

Pogotke nisu vidjeli samo gledatelji u Valladolidu, gdje je istoimeni domaćin remizirao s Osasunom.