AZ pomaže Twenteu

Vedran Babić • nedjelja, 26.04.2009.

Derbi utakmica 32. kola Eredivisie završena je bez pobjednika. Ajax je u Amsterdam Areni podijelio bodove s novim prvakom AZ-om (1:1), koji je na taj način indirektno pomogao Twenteu da zadrži drugo mjesto na ljestvici...

Jučerašnji remi Twentea protiv Heerenveena otvorio je mogućnost Ajaxu da eventualnom pobjedom nad AZ-om prijeđe na drugo mjesto. No, do toga nije došlo. Iako su prošli vikend i službeno postali prvaci, nogometaši AZ-a maksimalno su se angažirali za derbi, odigrali pošteno i osvojili bod.

Goste je u vodstvo doveo Jeremain Lens u 23. minuti na asistenciju Stijna Schaarsa, koji je početkom nastavka zaradio izravni crveni karton i isključenje. Terensku nadmoć Ajax je imao priliku predočiti u izjednačenje u 65. minuti iz najstrože kazne. Međutim, najbolji strijelac Luis Suarez nije se proslavio, već je u stilu Panenke pokušao ubaciti loptu u mrežu. Vratar AZ-a Joey Didulica bio je spreman i pokupio loptu.

Ipak, u 87. minuti Suarez je dobio novu šansu s bijele točke i ovoga puta je bio precizan. Na vratima je u tom navratu bio inače prvi vratar AZ-a Sergio Romero, koji je desetak minuta ranije zamijenio ozlijeđenog Didulicu. Argentinac hrvatskog porijekla, Dario Cvitanić, za Kopljanike je proveo svih 90 minuta na travnjaku.

Ovakvim razvojem događaja najsretniji može biti Twente, koji je zadržao drugo mjesto s jednim bodom više od Ajaxa uz samo dva kola do kraja. Međutim, Twente će imati mnogo teži put do 3. pretkola Lige prvaka, s obzirom da u ta dva kola prvo dočekuje AZ, a potom gostuje u Amsterdamu kod Ajaxa.

Den Haag je izgubio važne bodove u borbi za ostanak, bez obzira na činjenicu što je prvi poviše relegacijske zone. Danas ga je s 3:2 na njegovom travnjaku porazio Feyenoord, a svi pogoci pali su u drugom dijelu.

Domaćin je poveo u 62. preko Timothyja Derijcka, no dva gola Jona - Dahla Tomassona (64., 76.) preokreću rezultat u korist Feyenoorda. Na 2:2 izjednačio je u 81. minuti Richard Knopper, da bi samo par minuta potom veteran Roy Makaay postigao pobjedonosni zgoditak za goste, koji su se s trećom uzastopnom pobjedom popeli na 8. mjesto i trenutno drže jednu od pozicija koje vode u kvalifikacije za Europsku ligu (sadašnji Kup UEFA) dogodine.

U ostala dva susreta Vitesse je sa 6:1 deklasirao Utrecht, dok su Groningen i Willem II odigrali bez pogodaka.