Ima li Nantesu spasa?

Maja Giljanović • petak, 01.05.2009.

Izmakne li u 34. kolu na Beaujoireu Nantesu hrvatskog reprezentativca Ivana Klasnića pobjeda protiv Le Havrea Kanarinci će upasti u živo blato iz kojeg će četiri kola prije kraja biti pravi pothvat se izvući...

Nantes u utakmicu protiv Le Havrea ulazi s pozicije prvog iznad davljenika, ali Kanarinci od Saint-Etiennea na 18. mjestu imaju samo bod te Caena na 19. mjestu samo dva boda više. Manje od tri boda protiv "fenjeraša" iz Le Havrea zato je apsolutno neprihvatljivo: em što se radi o momčadi koja je na gostovanjima osvojila samo devet bodova, em u Nantesu nije nijednom (a 11 je puta gostovala na Beaujoireu) pobijedila (pet je puta izvukla bod).

8-erostruki prvak (zadnji put 2001.) Nantes nije osobita sila pred svojim navijačima - pobijedili su ovdje samo četiri od 16 utakmica - ali nakon što je prije dva tjedna pala Nice (2:0 za prvu pobjedu u Nantesu nakon prosinačke protiv Lyona) - navijači su optimisti. Tim više jer se treneru Elie Baupu na raspolaganje nakon povratka iz Njemačke na prošlom treningu vratio i Ivan Klasnić.

21:00Bordeaux - Sochaux

Strijelac pet golova (25 utakmica) Killer je poslije utakmice u Nancyju - statirao je u 2:0 porazu Nantesa 78. minuta i "zaradio" samo trojku - otputovao u svoju drugu domovinu zbog obveza na Zemaljskom sudu u Bremenu, ali se u večernjim satima srijede vratio u Nantes, priključio momčadi na treningu i spreman je (te što je najvažnije nakon problema s aduktorom zdrav) u nedjelju istrčati u startnoj 11-orici.

I Saint-Etienne i Caen igraju pred svojim navijačima - najtrofejnija francuska momčad protiv Nancyja kojeg je na zadnjih 10 utakmica na Geoffroy-Guichardu pobijedila sedam puta (4:0 prošle godine), a Caen s Le Mansom (3:2 lani u njihovoj jedinoj utakmici na Michel d'Ornanu u elitnom razredu od 1932.).

Lyon čiji navijači čupaju kose - drugo mjesto Bordeauxa koje izravno vodi u Ligu prvaka bježi im četiri boda, a njihovo treće koje garantira pretkolo LP napada PSG samo bod iza sedmerostrukog prvaka zaredom - gostuje u Valenciennesu koji nije Lyon pobijedio još od 1980., PSG-u na Parku prinčeva dolazi Rennes koji je u posljednjih 10 gostovanja u Parizu izgubio sedam puta, ali je pobijedio prošle godine (3:1), a Bordeaux nakon trilera baš protiv Rouge et Noira (3:2 u 93. minuti s devetoricom u polju od 25. minute) na Chaban-Delmasu dočekuje Sochaux (16. izjednačen s Nantesom).

Monaco naših Darija Šimića, Jerka Leke i Nikole Pokrivača dočekuje Auxerre, Lille bivšeg zagrebaša Marka Marića koji se s Toulouseom bori za peto mjesto i Kup UEFA gostuje kod Lorienta koji u tri utakmice protiv LOSC-a ovdje nije nijednom slavio, a Marseille na svom Velodromeu ima set-loptu.

Olympique je neporažen još od gostovanja protiv Sochauxa u veljači (1:0) - ne računamo ovdje što Twente, što Ajax, što Šahtar u Kupu UEFA - šest je puta zaredom pobijedio, ali tenzije je u redovima bivšeg europskog prvaka (1993.) podigao najavljen odlazak trenera Geretsa.

Belgijca je pogodilo odugovlačenje vlasnika Marseillea Roberta Dreyfusa koji nije, naime, pronašao shodnim ponuditi Geretsu novi ugovor, a aktualni mu istječe ovog ljeta: "Bio sam posve otvoren za suradnju. Nisam megaloman i da mi je ponuđeno što sam vjerujem zaslužio - minimalno dvogodišnji ugovor - danas o ovome ne bismo raspravljali".

Marseille ispred Bordeauxa vodi dva boda (Lyona čak šest) i izdigne li se iznad trzavica u svlačionici, a igrači na čelu s kapetanom Lorikom Canom su mu dali punu potporu te uspije pobijediti Toulouse (2:1 su Ljubičice slavile na Velodromeu lani) deveti naslov u povijesti i prvi nakon 1992. bit će im udaljen još samo 360 minuta.