Lyon na koljenima

Maja Giljanović • subota, 02.05.2009.

Ni četvrtu utakmicu zaredom Lyon nije uspio pobijediti. Lavovi su u 34. kolu popili porciju u Valenciennesu i sve je izvjesnije da će izgubiti i treće mjesto koje garantira pretkolo Lige prvaka. Marseille i Bordeaux su im i s utakmicom manje odmaglili, a PSG im na četvrtom mjestu puše za vratom...

Lyon više ne kašljuca nego se utapa. Pobijedili nisu još od 30. kola (Le Mans), a na zadnje su tri utakmice - dvije na Gerlandu (Monaco, PSG) - osvojili samo dva boda. Bodmer se prije utakmice bahatio: "Remi u Valenciennesu je jednak porazu", a momčad Antoinea Kombouarea za koju čak (zbog ozljede koljena) nije ni igrao karizmatični Jean-Claude Darcheville ozbiljno se primila posla i oduzela mu i taj "bezvrijedni" bod.

Drugi gostujući poraz zaredom nakon 1:0 u Bordeauxu , šesti ovosezonski i sedmi ukupno zadao im je Johan Audel svojim četvrtim i petim ovosezonskim golovima u razmaku od samo četiri minute (24., 28.).

Lyon čiju je igru (neuspješno) u odsustvu ozlijeđenog Juninha kreirao baš Bodmer u prvom je poluvremenu samo jednom koliko-toliko opasno zapucao na vrata Penneteaua - Ederson je u 45. minuti okrznuo stativu - i još je dobro i prošao jer hat-trick Audela je u prvoj minuti nadoknade prvog dijela spriječio Lloris.

Još je nemoćnije Lyon djelovao u drugom poluvremenu. Prava je umjetnost promašiti što je Audel promašio u 50., ali i 2:0 je i više nego dovoljno za prvu pobjedu Valenciennesa protiv Lyona još od 1980., a tim je skalp sedmerostrukog prvaka zaredom vredniji budući su njim Le Championnat i sljedeće sezone praktički spremili u džep. Davljenicima, naime, VA četiri kola prije kraja bježi sedam bodova.

Les Merlus su prvi put u povijesti pobijedili Lille u kojem ni u 18 nije bilo bivšeg zagrebaša Marka Marića. Gosti su poveli golom Cabayea u 35. minuti, Ciani je izjednačio u 64., a u furioznom finišu dvaput su još Malickija probili i Saifi (87.) i Abriel (89.).

Monaco u kojem je Nikolu Pokrivača Ricardo ostavio na klupi do 80. minute, dok je u startnoj 11-orici istrčao Jerko Leko, izgubio je na svom Louisu II od Auxerrea, a gol odluke je u 26. minuti glavom postigao Kahlenberg.

Izuzetno bitnu pobjedu je u nesmiljenoj borbi za živu glavu ubilježio Caen. Predzadnja momčad prije ovog 34. kola slavila je protiv Le Mansa i preskočila i Saint-Etienne i Nantes i Sochaux, a petu ovosezonsku pobjedu na svom Michel d'Ornanu zaslužili su im Barzola u 8., Seube u 52. i Deroin u 56. minuti (Cerdan je u 26. zabio za 1:1 na poluvremenu).

Najtrofejnija je francuska momčad (10 puta prvaci) Saint-Etienne na svom Geoffroy-Guichardu propustila šansu svojom pobjedom protiv Nancyja u kombinaciji sa sutrašnjim porazom Sochauxa u Bordeauxu "iskobeljati" se sa začelja i udahnuti zraka.

Les Verts su u Saint-Etienneu Nancy pobijedili sedam od zadnjih 10 puta (lani primjerice 4:0), čak 81% bodova (njih 26) osvojili su ove sezone pred svojim navijačima, Nancy su zabili u "mišju rupu", ali u prvom redu Gomis (24.), a ni Payet (53.) ni Gigliotti (83.) nisu uspjeli proturiti loptu iza Gregorinija te je Saint-Etienne zbog najslabije gol-razlike (a još ima i utakmicu više od Nantesa i Sochauxa) pao na tužno 19. mjesto.

Navijači golove nisu vidjeli ni na Stade des Alpesu, ali Grenoble svojim bodom može biti zadovoljan. Baždarevićev je tim, naime, nakon isključenja Tourea 25 minuta protiv sedme najbolje momčadi u gostima (šest pobjeda i dva remija) Nice igrao s devetoricom u polju, ali je uspio sačuvati mrežu svog Wimbeea.

Le Championnat, 34. kolo:
Valenciennes - Lyon 2:0, Lorient - Lille 3:1, Grenoble - Nice 0:0, Monaco - Auxerre 0:1, Caen - Le Mans 3:1, Saint-Etienne - Nancy 0:0