Hat-trick Džeke, asistencija Rakitića

Petar Plevnik • subota, 02.05.2009.

Zahvaljujući sjajnom Edinu Džeki nogometaši Wolfsburga brzo su zaboravili poraz u Cottbusu te uvjerljivom pobjedom nad Hoffenheimom zadržali tri boda prednosti u odnosu na Bayern, na čijoj je klupi pobjedom debitirao Jupp Heynckes. 30. kolo donijelo je prekid pobjedničke serije Stuttgarta, dok je u domaćem porazu Schalkea u ulozi asistenta bio Ivan Rakitić...

Rasprodana Allianz Arena dočekala je debi Juppa Heynckesa na klupi Bayerna protiv Borussije Mönchengladbach. Novi trener Bavaraca odlučio je u početni sastav vratiti trojac Altintop - Schweinsteiger - Podolski i potpuno pogodio, budući da su sva tri igrača sudjelovala u pogocima Bayerna.

Do zasluženog vodstva Bayern je stigao u 33. minuti zahvaljujući Schweinsteigeru koji na drugoj vratnici u mrežu gostiju posprema ubačaj Luce Tonija. Samo pet minuta kasnije Borussia je gotovo iz ničega stigla do izjednačenja, nakon što Butt u 16-ercu ruši Brouwersa, a Daems sigurno realizira dosuđeni 11-erac. Slavlje gostiju nije dugo trajalo, budući da već u 42. minuti Podolski sjajnom loptom u trk izbacuje Altintopa, a turski reprezentativac zabija za konačnih 2:1.

Nakon prekida serije od deset uzastopnih pobjeda, igrači Wolfsburga svojim su se navijačim odužili visokom pobjedom nad Hoffeheimom. Ne znamo da li je razlog tome poraz u Cottbusu, no u prvih 45 minuta Vukovima je malo toga polazilo za nogom. Hoffenheim itekako može žaliti za dvije velike prigode koje je u prvom dijelu propustio Demba Ba, jednom se fantastičnom intervencijom iskazao domaći vratar Benaglio, dok se u drugoj Ba propisno obrukao.

Kazna za promašaje gostiju stigla je u nastavku susreta kada je na terenu postojao samo Wolfsburg. Do vodstva domaćini su došli u 65. minuti nakon što se lopta spretno odbila do Edina Džeke koji udarcem iz prve pogađa za 1:0. Sjajan osjećaj za gol bosanski je napadač potvrdio i u 74. minuti nakon što na petercu zakucava u mrežu ubačaj Grafitea, a sjajna suradnja Wolfsburgova napadačkog tandema do izražaja je došla i četiri minute kasnije kada Džeko ponovno na asistenciju Grafite hat-trickom zabija za 3:0. Za odličnu igru brazilski je napadač nagrađen u 89. minuti kada Beck u svom 16-ercu ruši Schäfera i zarađuje drugi žuti karton, a Grafite iz 11-erca svojim 23. prvenstvenim golom postavlja konačnih 4:0.

Pobjednička serija Stuttgarta zaustavljena je u Bielefeldu. Iako su poveli već u četvrtoj minuti preko Delpierrea te pogotkom Hitzlspergera u 35. minuti još jednom imali vodstvo, Švabe nisu uspjele stići do šeste uzastopne pobjede. Vrijedan bod u borbi za prvoligaški život domaćinima su osigurali pogoci Katongoa u 30. te Munteanu iz 11-erca u 68. minuti. Svih 90 minuta u redovima Arminije odigrao je Andre Mijatović.

Niz od četiri uzastopne pobjede Schalkea pod vodstvom privremenog trenerskog dvojca Büskens - Moulder došao je kraju. Iako je u posljednje vrijeme u vrlo lošoj formi, Bayer Leverkusen u Gelsenkirchenu je podsjetio zašto je najopasnija gostujuća momčad Bundeslige. Iz prvog ozbiljnijeg napada Apotekari su stigli u vodstvo, nakon što Helmes u desetoj minuti pogađa petom kroz noge Neuera. Vratar domaćina nije se proslavio ni u 27. minuti kada Renato Augusto pogađa u bliži Neuerov kut za 0:2. U nastavku susreta, u 71. minuti, prigodu u dresu Schalkea nakon dugo vremena dobio je Ivan Rakitić, a 20 minuta provedenih na travnjaku hrvatskom je reprezentativcu bilo je dovoljno za asistenciju Kuranyiju za konačnih 1:2. U četvrtoj minuti sudačke nadoknade Rakitić je zaradio žuti karton.

Za razliku od Schalkea, sjajnu seriju od sad već šest uzastopnih pobjeda slavljem na gostovanju kod Eintrachta nastavila je Borussia Dortmund. Mreže u Frankfurtu mirovale su do 79. minute kada Zidan dovodi Borussiju u vodstvo, a više nego zasluženu pobjedu gostiju potvrdio je autogol braniča Eintrachta Bellaida šest minuta prije kraja susreta. Mladi hrvatski reprezentativac Krešo Ljubičić ni ovaj susret nije konkurirao za sastav domaćina.

Jedini susret bez pogodaka, odigran je u Karlsruheu, gdje je u derbiju začelja vrijedan bod odnio Energie Cottbus. Svih 90 minuta u redovima Karlsruhera odigrao je u 79. minuti požutjeli Dino Drpić, dok je u dresu Energieja svih 90 minuta odigrao Mario Cvitanović.