Primera División, 34. kolo, 02.05.2009, 20:00 h
Real Madrid
Real Madrid 2:6 Barcelona
Barcelona

Antonija Pavlić • subota, 02.05.2009.

Realove snove o trećem uzastopnom naslovu prvaka Španjolske potpuno je večeras razbila Barcelona usred Madrida i pred prepunim Santiago Bernabeom, pobijedivši Kraljevski klub rezultatom 2:6 i dokazavši da su trenutno za dvije klase bolja momčad od Madriđana.

Atomski 158. El Clasico Reala i Barcelone na Santiago Bernabeu ponudio je svim nogometnim zaljubljenicima prekrasan nogomet, mnoštvo prilika i čak osam pogodaka. O sijasetu vrhunskih prilika, majstorijama Lea Messija, Xavija, Henryja i Eto'oa sigurno je, pričat će se još dugo, kao što će se pričati i opasno tresti brda u španjolskoj prijestolnici.

Pogodak koji je nagovijestio dramatičan rasplet postigla je domaća momčad već u relativno ranoj fazi utakmice, kada je u 14. minuti Gonzalo Higuain glavom pogodio mrežu Valdesovog gola na sjajan ubačaj Sergia Ramosa s desne strane.

Samo dvije minute kasnije uzvraća i Barcelona preko Henryja, koji prolazi po lijevoj strani i ubacuje visoku loptu u šesnaesterac, no za malo je prekratak bio Samuel Eto'o.

Poravnanje rezultata u iznimno jakom tempu došlo je već u 18. minuti, kada je Messi uputio dubinsku loptu u šesnaesterac domaćina, a na pravom se mjestu našao Henry, majstorski plasiravši loptu u suprotni kut Cassilasovog gola.

Samo minutu kasnije potpuni preokret režirali su Xavi i kapetan Carles Puyol, u kojem je prvospomenuti sa same gol-linije uputio visok ubačaj u kazneni prostor i u trepavicu pogodio katalonskog kapetana koji nije propustio zakucati loptu u mrežu za vodstvo svoje momčadi.

Demonstraciju sile nastavila je Barcelona usred Madrida pokazivati i u narednim minutama, te su se pred Casillasom tako redale mnoge prilike. Kratko je na drugoj strani uzvratio Arjen Robben, no njegov udarac s lijeve strane bez problema skida Valdes. Prilika se iz ničega stvorila i u prvom sljedećem napadu, kada je Higuain na pet metara pritisnuo Danija Alvesa i skoro izazvao autogol.

Desetominutna viktorija na Realov gol u narednim je minutama započela gotovo perfektno izvedenom kontrom, no Messi iz blizine ne uspijeva provući loptu kraj sjajnog Casillasa. Tri minute kasnije Eto'o s ruba kaznenog prostora upućuje sjajan udarac na asistenciju Xavija, no svoje je sjajne vratarske sposobnosti ponovno demonstrirao Iker Casillas.

Odmah potom Andres Iniesta odigrava dupli pas s Messijem, ulazi u šesnaesterac i u čistoj situaciji nesebično gura natrag do argentinskog napadača koji još jednom ne uspijeva probiti Casillasov bedem. U 33. minuti komadić nogometne genijalnosti prikazao je madridskoj publici ponovno upravo spomenuti igrač, kada je iskosa sa pet metara sjajno uočio slobodan suprotni kut Realovog gola, no Casillas vršcima prstiju uspijeva otkloniti i tu opasnost.

Kapitalizacija potpune terenske nadmoći u tim trenucima stigla je ipak u 36. minuti, kada se nakon silnih promašenih prilika u strijelce napokon upisao Lionel Messi i 22. pogotkom u ligi praktički riješio susret. Pogriješio je pod pritiskom rastrčanog Xavija na 25 metara Lassana Diarra, a Argentinac je u maniri rutinskog strijelca poslao loptu u dalji kut Realovog gola.

Drugo poluvrijeme počelo je baš kao i prvo - relativno tiho s obje strane. Nekoliko su puta za goste pokušali Iniesta i Messi, dok su Madriđani s druge strane dubokim loptama nastojali uposliti Raula, no katalonska je obrana na čelu s Carlesom Puyolom svoj posao u prvim minutama odrađivala gotovo besprijekorno.

Deset minuta u drugom dijelu u mreži se ipak zakoprcala i peta lopta, no ne na strani nešto dominantnije momčadi. Slobodan udarac iskosa s desne strane izveo je oporavljeni Robben i na pet metara pronašao glavu Sergija Ramosa, koji se samo naklonio i tako uspio barem nakratko uliti nadu prepunom Santiago Bernabeu da možda mogu i do preokreta.

Sve snove rasprsnula im je ponovno atomska Barcelona ipak samo minutu kasnije; sjajnu loptu Xavija iza madridske obrane sigurno prihvaća Henry te u svom stilu prebacuje istrčalog Cassilasa i vraća Kataloncima dva pogotka razlike.

Majstorije katalonske momčadi niti na tome ipak nisu stale; nakon desetominutnog zatišja još je jednom pravu pomutnju u obrani Reala stvorio dvojac Xavi - Messi, izmijenio dupli pas na 20-ak metara, a Xavi s ruba šesnaesterca sjajno uposlio Messija, koji je fintom bacio Casilassa na pod i smireno pogodio bliži kut njegovog gola.

Šesti i posljednji pogodak u mreži Casillasa našao se pak u 37. minuti drugog dijela, a ponovno je svoje prste u njemu imao Lionel Messi. Njegova je lopta s očima sjajno na desnoj strani pronašla Eto'oa, koji je uputio prizmeni centaršut u kazneni prostor gdje se odlično snašao Gerard Pique i zavrnuo loptu iza nesretnog čuvara mreže Reala.

1:0 - Higuain 14'

1:1 - Henry 18'

1:2 - Puyol 20'

1:3 - Messi 36'

2:3 - Sergio Ramos 56'

2:4 - Henry 58'

2:5 - Messi 75'

2:6 - Pique 83'