Bilićev pogodak nedovoljan za spas

Antonija Pavlić • nedjelja, 03.05.2009.

U nedjeljnom izdanju 34. kola Primere relativno su sigurne pobjede ubilježila dva kluba koja se međusobno bore za izlazak u Europu - Valencia i Deportivo. Sporting Gijon hrvatskog napadača Mate Bilića unatoč njegovom pogotku nije uspio važne bodove u borbi za ostanak ubilježiti kod Athletic Bilbaa, dok je upravo suprotno uspjelo Recreativu kod Osasune...

U dvoboju Deportiva i Valladolida na Riazoru do pobjede i važna tri boda koja su ih nakratko pogurnula na šesto mjesto koje vodi u Kup Uefe, stigao je domaći klub, premda je u kasnijem susretu Atletico Madrid s dva pogotka Forlana lako svladao Betis i ponovno im preoteo tu poziciju.

Jedini i odlučujući pogodak za Deportivo postigao je već u osmoj minuti Lassada, kojemu je sjajnu loptu na samoj crti 11 metara ostavio Rodolfo Bodipo, a prvospomenuti nije imao težak posao proslijediti ju iza nemoćnog vratara Valladolida.

Sraz na Balearima, pak, u kojem je Getafe očajnički tražio bodove s kojima bi ostao iznad crte relegacije u drugu ligu, pripao je ipak domaćoj Mallorci, koja je zahvaljujući 2:1 pobjedi ostala na solidnom devetom mjestu i nakon turbulentnog prvog dijela sezone pokazala da može i zna igrati.

Prvi pogodak za domaću momčad bio je djelo nogometaša s posudbe iz madridskog Atletica, Jurada, kojega je na isteku osme minute idealno sa 16 metara poslužio David Navarro, a ovaj nešto iskosa s desne strane pogodio suprotni kut Getafeovog gola.

Asistent pri tome pogotku na samom je početku drugog dijela i sam zatresao mrežu, ali svoju, čime je donio gostujućoj momčadi legitimnu priliku i za pobjedu. Bolja momčad ipak je na koncu odnijela tri boda, a za to se pobrinuo u 67. minuti Adurin.

Osasuna i Recreativo, koji se između ostaloga bore i za ostanak u elitnom razredu španjolskog nogometa, odigrali su u Pamploni dobar i pogocima bogat susret, koliko se moglo očekivati od momčadi koje tabore pri dnu prvenstvene ljestvice.

Nasušno potrebni bodovi pripali su posljednjeplasiranom Recreativu, koji se unatoč zaostatku zaslugom Pandiania u prvome dijelu uspio vratiti u posljednjih deset minuta, kada su sjajno kapitalizirali čovjeka više na terenu, budući da je u 54. minuti isključen Sergio Fernandez.

Prvo je u 81. minuti rezultat poravnao Martin, da bi u petoj minuti sudačke nadoknade Moriss nakon kornera zakucao loptu iza leđa domaćeg čuvara mreže i svojoj momčadi donio bodove koji bi ih u narednih četiri kola mogli dovesti bliže zoni ostanka.

U srazu Racinga i Almerije, koji se nalaze pri dnu, ali čija situacija po pitanju relegacije nikako nije alarmantna, bodove je uknjižio gostujući klub, te se golovima Juana Ortíza u 3. i 13. minuti pomaknuo na (ne)sretnu 13. poziciju.

Sporting Gijon hrvatskog napadača Mate Bilića na svom je terenu pak protiv Athletic Bilbaa uspio izvući samo bod, premda su upravo Bilićevim pogotkom iz 61. minute vodili sve do sudačke nadoknade. Tada je gostujućem klubu neriješen rezultat ipak donio Iraola, te ostavio Sporting da se i dalje koprca na posljednjem mjestu putnika u drugu ligu.

Dvoboj od životne važnosti u Barceloni su pak odigrali Espanyol i Valencija, a bodovi su u napetoj borbi za ostanak pripali ipak domaćoj momčadi i tako ih dodatno pomaknuli na ljestvici i osigurali im mirnija preostala četiri kola.

Prvi pogodak, koji je Valenciju još malo udaljio od pozicije koja izravno vodi u Ligu prvaka, budući da je još jučer tri boda na Madrigalu upisao njihov izravni konkurent za tu poziciju, Sevilla, postigao je u 67. minuti Roman, da bi im konačnu preusdu potvrdio u 83. minuti Pareja, te u šestoj minuti sudačke nadoknade Nene.