Premiership, 36. kolo, 10.05.2009, 14:30 h
Manchester United
Manchester United 2:0 Manchester City
Manchester City

Marin Vuković • nedjelja, 10.05.2009.

Drugom ovosezonskom pobjedom nad gradskim rivalom, Manchester United je uzvratio Cityju za dva poraza iz prošle sezone i suvereno nastavio kročiti prema novoj, trećoj uzastopnoj tituli prvaka Engleske.

Gradski derbiji između Manchester Uniteda i Manchester Cityja gotovo uvijek su puni natjecateljskog naboja, a prestiž u gradu često je bitniji od pozicije na ljestvici. U današnjem pak, 151. po redu mančesterskom derbiju, na travnjak Old Trafforda istrčala je samo jedna momčad dovoljno željna pobjede, a to je bio domaćin.

Od prve minute utakmice United je dominirao igrom i bez većih problema izlazio na kraj s danas vrlo lošim veznim redom Cityja. Česte pogreške Elana i Stephena Irelanda ostavile su Robinha posve odsječenog od ostatka momčadi, pa se Brazilac tijekom utakmice nije posebno naigrao.

Ronaldova tamna strana

Cristiano Ronaldo nesumnjivo je jedan od najboljih igrača svijeta i u današnjoj utakmici pokazao je dio svog raskošnog talenta, pogotkom usmjerivši United ka novoj pobjedi.

Jasno je, međutim, svima kako Ronaldo ima i svoju tamnu stranu, a njegov ego i arogancija danas su ponovno izašli na površinu.

Puno će se ovoga tjedna još pričati o Portugalčevoj reakciji nakon što je u 60. minuti zamijenjen Paulom Scholesom.

Portugalac se, naime, strašno uvrijedio što ga je menadžer Uniteda zamijenio, pa je na putu do klupe izgubio živce, bacio majicu i potom do kraja utakmice u nevjerici klimao glavom jedva čekajući posljednji zvižduk.

S druge strane, iskusni vezni red Uniteda predvođen Ryanom Giggsom i radilicama Michaelom Carrickom i Darrenom Fletcherom hranio je loptama danas iznimno raspoložene Cristiana Ronalda i Carlosa Teveza, pa je i bez Waynea Rooneya u početnom sastavu United premoćno vladao terenom i već nakon prvog dijela došao do velike prednosti.

Domaćin je došao u vodstvo već u 18. minuti pogotkom Ronalda iz još jednog njemu svojstvenog slobodnog udarca. Premda je Shay Given u živi zid smjestio čak šestoricu svojih suigrača, Portugalac je pronašao put do mreže poslavši loptu u stranu koju je pokrivao irski vratar.

Nedugo zatim prednost je mogao udvostručiti Tevez, s ruba kaznenog prostora gađao je gornji desni kut, ali je loptu zaustavila vratnica. Puno više sreće Argentinac je imao u posljednjoj minuti prvoga dijela kada je s ruba kaznenog prostora snažnim udarcem uz pomoć iste vratnice povisio prednost Uniteda na 2:0.

Nastavak utakmice nije ponudio nogomet za pamćenje. United se zadovoljio predošću i mirno utakmicu priveo kraju, dok je City zaprijetio tek udarcem Robinha početkom drugog dijela. Crveni vragovi su mogli slaviti i s većom razlikom, no još je jednom iz neposredne blizine vratnicu pogodio Carlos Tevez.

Manchester United se ovom pobjedom vratio na čelo Premiershipa s tri boda prednosti nad Liverpoolom i utakmicom manje. Zaostalu utakmicu s Wiganom igrat će već ove srijede i upišu li pobjedu i u toj utakmici, iz posljednja dva kola bit će im potreban tek jedan jedini bod kako bi osigurali treći uzastopni naslov prvaka.

1:0 Cristiano Ronaldo

2:0 Carlos Tevez

Alex Ferguson, menadžer Manchester Uniteda: "Bila je ovo očajna utakmica koju smo riješili već u prvom poluvremenu. No, pobjeda je pobjeda i trebamo čestitati igračima nakon vrlo teškog tjedna. Što se Carlosa Teveza tiče, on je igrač Uniteda i to je sve što ću reći na tu temu."