Tottenhamu bod, gužva na dnu

Marin Vuković • subota, 09.05.2009.

Everton i Tottenham su na Goodison Parku podijelili bodove u utakmici koju je bolje što prije zaboraviti jer mreže su do kraja susreta ostale mirovati. Velika se gužva pak stvorila na dnu prvenstvene ljestvice, gdje se bitka za goli premierligaški život zaoštrava iz kola u kolo.

Podjelom bodova na Goodison Parku vjerojatno neće biti zadovoljni ni David Moyes ni Harry Redknapp jer i Everton i Tottenham puno bi više koristi imali od pobjede u današnjoj utakmici. Mreže su ipak do kraja ostale netaknute, a prema svemu prikazanom na travnjaku 0:0 je možda i najpošteniji ishod.

Neuobičajeno slab tempo za jednu premierligašku utakmicu vjerojatno nije oduševio navijače obiju momčadi. Igrao se slab nogomet uz tek pokoji bljesak s jedne ili druge strane, no nedovoljno da barem jedna lopta završi u mreži protivnika. Luka Modrić je odigrao 80 minuta, a Vedran Ćorluka cijelu utakmicu u dresu Spursa i njihov se nastup može svesti na zajednički nazivnik - prosječno.

Prokletstvo Garetha Balea

Vezane vijesti

Doista neobično i nevjerojatno zvuči podatak kako Tottenham još uvijek nije pobijedio u susretu u kojem je u sastavu bio Gareth Bale, no potvrdi toga "prokletstva" svjedočili smo i danas.

Bale je zaigrao na lijevom boku obrane Spursa i svoj niz bez pobjede produžio na sada već doista impresivne 23 utakmice.

Nesretnom Baleu u prilog ne ide ni podatak kako su Spursi od početka Premier lige najviše pobjeda i najviše bodova izborili upravo protiv Evertona, kojemu su zabili i više golova nego bilo kojoj drugoj momčadi Premiershipa.

Danas, s Garethom Baleom u momčadi, nisu postigli nijedan, a nisu ostvarili niti pobjedu. Prokletstvo ili tek zabrinjavajuća slučajnost?

Prvo je poluvrijeme pripalo gostima, koji su premoćno držali loptu u svojem posjedu, ali napadački dvojac Keane i Defoe nije uspio zagorčati život protivničkoj obrani. U nastavku utakmice domaćin je zaigrao nešto konkretnije i najbliže pogotku došao u 69. minuti kada je Dan Gosling pogodio vratnicu.

Nakon prvih šest utakmica 36. kola vrlo komplicirano izgleda dno prvenstvene ljestvice i bitka za opstanak očito će se voditi sve do posljednje minute posljednjeg kola. Najveći gubitnik dana svakako je Hull City, u kojemu od večeras mogu zvoniti zvona za uzbunu.

Domaći poraz od Stoke Cityja, naime, mogao bi Tigrove već sutra gurnuti u zonu ispadanja, gdje ih prije samo nekoliko mjeseci nitko nije mogao zamisliti. Bodove Stokeu u današnjem su ogledu donijeli pogoci Ricarda Fullera i Liama Lawrencea, dok je utješni pogodak Hulla u šestoj minuti sudačke nadoknade postigao Andy Dawson.

Puno lakše večeras će se disati u Blackburnu, koji je pobjedom nad Portsmouthom s glatkih 2:0 gotovo osigurao ostanak u Premier ligi i iduće sezone. Morten Gamst Pedersen donio je prednost domaćinu nakon pola sata igre, a iz jedanaesterca u 58. minuti konačan rezultat postavio je Benni McCarthy.

Spomenimo kako je John Utaka promašio kazneni udarac za Portsmouth dvije minute prije kraja utakmice, a gosti nakon ovog rezultata i dalje nisu matematički osigurali opstanak. Bodovna zaliha ipak bi trebala biti posve dovoljna da kraj sezone dočekaju bez većih potresa.

Predaje nema ni u West Bromwich Albionu, kojeg su svi već otpisali kao sigurnog putnika u Championship. Nastave li s predstavama poput današnje, još ćemo jednom svjedočiti potvrdi poslovice o pripremanju ražnja dok je zec u šumi. Naime, West Brom je danas s 3:1 svladao Wigan i bodovno se posve poravnao s Middlesbroughom i Newcastleom i u posljednja dva kola mogao bi čak ostvariti i toliko priželjkivano čudo.

Naznake iz prošloga kola kako bi se Aston Villa mogla vratiti na pobjedničke staze demantirane su već u ovom kolu jer momčad iz Birminghama s londonskog Craven Cottagea odlazi s tri pogotka u mreži. Fulham je slavio s 3:1, pogotku Dannyja Murphyja dva je dodao Diomansy Kamara, dok je jedini pogodak Ville djelo Ashleya Younga.

Bolton i Sunderland odigrali su neodlučeno 0:0, što je rezultat koji daleko manje odgovara gostima. Sunderland sada ima 36 bodova i još uvijek se može naći među putnicima u niži rang natjecanja.