Premiership, 36. kolo, 10.05.2009, 17:00 h
Arsenal
Arsenal 1:4 Chelsea
Chelsea

Marin Vuković • nedjelja, 10.05.2009.

Eliminaciju iz Lige prvaka bolje su čini se prihvatili nogometaši Chelseaja, koji su u londonskom derbiju na Emiratesu s visokih 4:1 pregazili Arsenal i tako barem donekle isprali gorak okus koji je ostavila utakmica s Barcelonom. Arsenal se još jednom igrao nogometa i "davio" loptu, a Chelsea im zauzvrat pokazao kako se zabijaju pogoci.

Sraz gubitnika iz polufinala Lige prvaka pripao je nogometašima Chelseaja, koji su u pedesetak minuta utakmice na Emiratesu iznimno učinkovitom igrom napunili Arsenalovu mrežu, a potom utakmicu bez većih problema priveli kraju.

Dobro poznati problemi i u ovom su susretu mučili Topnike, koji su uz premoćan posjed lopte stvarali prilike, ali nisu imali igrača koji bi ih pretvorio u toliko potrebne pogotke. S druge strane, momčad Guusa Hiddinka u prvom je dijelu iz dvije prave prilike postigla dva pogotka.

Doista, Arsenal je londonski derbi otvorio znatno agresivnije nego ogled s Manchester Unitedom. Pokretljivi i brzi Theo Walcott stvarao je dosta problema Chelseajevoj obrani, a prilike u šesnaestercu Petra Čecha redale su se jedna za drugom.

Sve je to, međutim, bilo uzalud jer u 28. minuti nakon ubačaja Didiera Drogbe iz slobodnog udarca najviši u skoku bio je Alex i glavom preusmjerio loptu u mrežu Lukasza Fabianskog.

Topnici su i nakon vodećeg pogotka gostiju bili bolja momčad i da je nogomet uvijek pravedna igra trebao je na svom kontu imati barem jedan postignuti pogodak, no umjesto toga šest minuta prije odmora primili su još jednoga.

Loptu je blizu sredine terena prihvatio Nicolas Anelka, sjurio se okomito prema šesnaestercu i s dvadesetak metara uputio neobranjiv udarac u donji desni kut Arsenalova gola. Fabianski je bio nemoćan, a utakmica je već tada bila praktički riješena.

Ako se tko još nadao povratku Arsenala u utakmicu, pitanje pobjednika riješeno je već početkom drugog poluvremena. Oštru loptu Ashleya Colea u petercu je domaćina u vlastitu mrežu skrenuo Kolo Toure i donio Chelseaju nedostižna tri gola prednosti.

Ulazak Nicklasa Bendtnera unio je nešto živosti u napad Arsenala, Danac je u 70. minuti uspio nebeskim skokom i udarcem glavom smanjiti prednost gostiju na 3:1, ali posljednju riječ na travnjaku imali su gosti.

Četiri minute prije kraja brza kombinacija u priliku je gurnula Florenta Maloudu, koji prvo gađa Fabianskog. Na odbijenu loptu natrčava Anelka, pogađa vratnicu, a lopta ponovno dolazi do Maloude koji trese praznu mrežu za krajnjih i visokih 4:1.

Dva teška poraza Arsenala u samo nekoliko dana i još jedna sezona bez ijednog osvojenog trofeja vrlo će vjerojatno natjerati čelnike kluba da od Arsenea Wengera zatraže pokoji odgovor. Sezonu Topnika spašava tek činjenica da su i osigurali nastup u Ligi prvaka i u sljedećoj sezoni.