Sve spremno za doigravanje

Vedran Babić • nedjelja, 10.05.2009.

Završen je regularni dio talijanskog prvenstva. 30. kolo proteklo je u borbi za posljednja mjesta koje vode u playoff, koji bi ove sezone mogao biti vrlo neizvjestan, barem za mjesto finaliste, ako računamo da će nedodirljivi Montepaschi ponovno osvojiti naslov...

Prvih šest pozicija za doigravanje bilo je poznato i prije ovoga kola, pa su se za preostala dva mjesta borili Angelico Biella, Scavolini, NGC Cantu i Carife Ferrara. Ipak, zbog najlošije koš razlike, i unatoč pobjedi, Carife je otpao iz konkurencije, dok su sedmo i osmo mjesto popunila prva dva spomenuta kluba, Biella i Scavolini.

U njihovom međusobnom dvoboju trijumfirao je Scavolini 81:70, što je bilo dovoljno za 14. pobjedu kluba iz Pesara, koji je imao bolju koš razliku i od Cantua i od Carifea. Biella, pak, ima pobjedu više (15-15).

Vodeći Montepaschi uspješno je apsolvirao gostovanje kod šestoplasiranog Armani Jeansa. Gosti su na odmor otišli u minusu (41:36), ali su preokretom u nastavku preuzeli inicijativu u utakmici. No domaćin se nije predavao te je u samoj završnici zakomplicirao utakmicu, izjednačivši rezultat pet minuta prije kraja.

U neizvjesnom finišu igrači Montepaschija bili su hladnije glave te su sa 76:72 ostvarili 29. pobjedu u prvom dijelu prvenstva. Jedini poraz nanio im je u 20. kolu nekada veliki Fortitudo koji posve neočekivano ispada iz društva najboljih.

Poziciju broj dva u doigravanju ima Lottomatica, koja je taj status potvrdila pobjedom nad Cantuom 77:64. Teramo je izborio treće mjesto zahvaljujući tijesnoj pobjedi protiv GMAC-a (73:72), za kojeg Dalibor Bagarić opet nije nastupio, dok će s četvrte pozicije u doigravanje krenuti Benetton, koji je u izravnom obračunu poslije produžetaka savladao La Fortezzu u Bologni.

Domaćini su početkom posljednje dionice imali prednost od devet koševa, a u posljednjoj minuti i plus tri (72:69). Međutim, tri slobodna bacanja uspješno je realizirao iskusni Massimo Bulleri i odveo utakmicu u dodatnih pet minuta produžetka.

Predvođeni raspoloženim Amerikancima Charlesom Judsonom Wallaceom i Garyjem Nealom Benetton je u konačnici ipak pobijedio i osvojio bitku za četvrto mjesto, koje mu u doigravanju nudi nove okršaje s La Fortezzom.

Samo nekoliko dana nakon što je Teramu utrpao 32 koša, Sandro Nicević danas je bio znatno samozatajniji. Za 16 minuta na parketu postigao je četiri koša (1/5 za dva), pet skokova i asistenciju.

Dakle, u doigravanju najbolje osmorice sastaju se dvostruki branitelj naslova Montepaschi (1.) i Scavolini (8.), Benetton (4.) i La Fortezza (5.), zatim Bancatercas Teramo (3.) i Armani Jeans (6.) te Lottomatica (2.) i Angelico Biella (7.). Igra se na tri pobjede.