Marseille
Marseille 1:3 Lyon
Lyon

Maja Giljanović • nedjelja, 17.05.2009.

Što nesposobni Stephane Lannoy, što mali milijun propuštenih šansi Marseillea, što ubitačna realizacija Lyonovih zvijezda rezultirala su trijumfom sedmerostrukog uzastopnog prvaka usred Velodromea...

Nevjerojatnu su utakmicu odigrala dva Olympiquea, a pobjeda Lavova prvi je poraz Marseillea pred 56.498 (tisuća-tisuća i pol manje koliko je došlo zaljubljenika u Lyon) njihovih navijača nakon 13 utakmica.

Bivši (1993.) europski prvak koji je nakon sinoćnje jedva izborene pobjede Bordeauxa (3:2 protiv Le Mansa) izgubio prvo mjesto dugo će još spominjati bližu i dalju rodbinu sucu Stephaneu Lannoyu. Nedorastao zadatku, Lannoy je Marseilleu skresao krila i najveći je krivac što je Geretsova momčad izgubila dobitnu poziciju u Le Championnatu.

Dug je popis Lannoyevih upitnih odluka od tri nesvirana jedanaesterca u korist Marseillea (pogotovo je izviždan nakon što nije svirao prekršaj Reveillerea na Niangu u 53. minuti), blago rečeno diskutabilnog penala iz kojeg su gosti poveli, poništenog izjednačujućeg gola Marseillea (čak je Wiltordov gol i najmanji problem), itd.

Marseille je priželjkivao lanjskih 3:1 - prije toga nisu Lyon na Velodromeu pobijedili još od 1997. (1:0) - a u prvih 20 minuta mogli su voditi najmanje dva razlike. Strijelac sedam golova u posljednjih sedam utakmica Niang je tako u 16. pogodio stativu, a samo dvije minute kasnije Lloris je u jednoj akciji zaustavio i Valbuenu i Brandaa.

U jeku Marseilleovih napada vodstvo je Lyonu poklonio Lannoy koji u 30. minuti svira faul Brandaa na Edersonu, a Benzema šalje loptu u jednu i Mandandu u drugu stranu. Dvije minute prije kraja prvog poluvremena još jedan šok na Velodromeu kad Benzema - francuski je reprezentativac u posljednjih 10 utakmica postigao samo jedan gol - svojim 16. ovosezonskim golom podebljava prednost.

Marseille je u drugom poluvremenu ispustio dušu, dominirali su u svim segmentima - 57 % posjeda lopte, devet udaraca u okvir Llorisa, 22 udarca ukupno, sedam kornera - ali više od smanjenja golom Wiltorda u 81. minuti nije uspio isposlovati.

Bivši trostruki prvak baš s Lyonom zabio je još jednom u 83. samo je veselje tribina ovog puta zbog ofsajda bilo kratkog daha, a Marseille se nije predavao dok mu nije konačan udarac u 93. minuti iz slobodnog udarca svojim 99. golom otkada je 2001. stigao iz Vasco de Game nije zadao Juninho (lopta Brazilca upućena s više od 30 metara prošla je kroz rukavice neopreznog Mandande).

Lyon je savršeno iskoristio kiks PSG-a (Auxerre u Parizu) i Parižanima na trećem mjestu koje vodi u treće pretkolo Lige prvaka pobjegao na četiri boda, a dva kola prije kraja Marseille, koji prvak nije bio još od 1992., je tri boda iza Bordeauxa.