Bordeaux preuzeo kormilo Le Championnata

Maja Giljanović • subota, 16.05.2009.

Bordeauxu je uspjelo izboriti devetu pobjedu u Le Championnatu zaredom. Le Mans su svi unaprijed prežalili, ali 15. se momčad predstavila u sjajnom izdanju i Žirondince imala u šaci 75 minuta kad je trećim golom na utakmici čast pretendenata na naslov spasio rijetko kada strijelac Marc Planus.

Bordeaux je na svom Chaban-Delmasu protiv Le Mansa jurišao na devetu uzastopnu pobjedu u Le Championnatu što je podvig koji je od 1932. uspio samo Saint-Etienneu 1970.

Žirondinci su bili "zicerčina" dana. Em im je, naime, u Bordeaux došao Le Mans koji je izgubio tri u nizu, em su oni sami nanizali osam ligaških pobjeda i 11 kombinirano u svim natjecanjima (osvojili su tako i Liga-kup protiv Vannesa), em im je pobjeda garantirala preuzimanje čelne pozicije od Marseillea.

Prvo mjesto bi Olympiqueu preoteli i s remijem, ali 24 sata prije derbija Marseillea i Lyona na Velodromeu navijači su priznavali isključivo pobjedu.

Blancovi su igrači i nakon večerašnje utakmice na Chaban-Delmasu neporaženi 32. put zaredom, a tri su boda osvojili izuzetno teško. Potencijalni hrvatski reprezentativac Gregory Sertic i četvrtu je utakmicu zaredom startao od prve minute (igrao je 19-godišnjak 62 minuta), a Le Mans je iznad Bordeauxa otvorio hladan tuš kad je poveo u 25. minuti golom Le Talleca.

Chamakh je u 38. izjednačio, a Milanov veznjak na posudbi - francuski reprezentativac se svesrdno nada povratku na San Siro - Gourcuff je u 45. preokrenuo. Bordeaux je i dalje okomito navaljivao kad je iz kontre izjednačio još jednim golom Le Tallec.

Voda je Žirondincima polako ulazila u uši, ali je Planus u 76. minuti pronašao kad će zabiti svoj prvi ovosezonski gol (drugi samo u sedam godina koliko je ovdje) i izazvao erupciju oduševljenja na bivšem Parc Lescureu.

Sličnog su raspoloženja zamalo svoj Geoffroy-Guichard napustili i navijači Saint-Etiennea, ali je bivši 10-erostruki prvak drugu pobjedu zaredom nakon Le Havrea u srijedu (4:2) ispustio u 89. minuti.

Les Verts su dvaput vodili - Bayal Sall u 34. i Ilan iz jedanaesterca u 73., ali je Toulouse dvaput bio party-breaker - 66. i prvi strijelac Le Championnata Andre-Pierre Gignac (22. je ovo gol 23-godišnjaka) u predzadnjoj minuti utakmice.

Remizirali su i Lorient i Le Havre, Grenoble i Nancy te na Louisu II u utakmici u kojoj je Ricardo povjerenje dao samo Jerku Leki, a Nikolu Pokrivača je ostavio na klupi (Šimić je lakše ozlijeđen) Monaco i Valenciennes.

Pobjedu potencijalno krucijalnu u grčevitoj borbi za opstanak je protiv Sochauxa izborio Caen (Savidan u 77. i 90.), a njom su Normandijci zaradili dvije pozicije. Pobjegli su Nantesu koji svoju utakmicu 36. kola igra sutra (stiže Klasniću Rennes) na četiri boda, Sochauxu bod, a ispred su i Saint-Etiennea zbog bolje gol-razlike.