Europska liga, Kvalifikacije, 1. pretkolo, 09.07.2009, 18:30 h, Ta'Quali, stadion Centenary, gledatelja: 1000
Suci: Daloukas, Gennaios, Tryfonas (Grčka)
Birkirkara
Birkirkara
0:0(0:0) Slaven Belupo
Slaven Belupo

Slaven teško do drugog pretkola

Antonija Pavlić • četvrtak, 09.07.2009.

U teškim uvjetima na stadionu Cenetery u Ta'Qualiju Slaven Belupo je protiv solidnih Maltežana ipak uspio izvojevati neriješen rezultat, te se s pobjedom iz Koprivnice plasirao u 2. pretkolo Europske lige...

Ciberras
76'
2
Muscat
85'
8
C. Zammit
90'
Paul Zammit.
21
(do 89')
30
Csaba Csizmadia
Milivoj Bračun

Teški uvjeti na Malti i temperatura od 35 stupnjeva Celzija spriječili su Slaven Belupo na putu do nove europske pobjede, premda se Birkirkari mora priznati puno bolja i hrabrija prezentacija od one u Koprivnici, kao i poništeni pogodak o kojem bi se definitivno moglo raspravljati.

Slaven je kao i u prvoj utakmici počeo bolje od Maltežana, te stvorio i prvu ozbiljniju priliku pred vratima Omara Borga, kada je Alen Maras pucao malo pored desne vratnice iz slobodnog udarca s ruba šesnaesterca.

Korner koji se izrodio iz te prilike donio je i novi solidan pokušaj Koprivničana, no Nicolas Niverge Nykeu je iz voleja ponovno pucao pored vrata.

U 11. minuti udarac je oprobao i Bojan Vručina, no još jednom neprecizno. Prvi udarac u okvir Birkirkarinih vrata stigao je devet minuta kasnije; Mario Jurić primio je nečuvan loptu u šesnaestercu domaćina, no nije se na vrijeme snašao i O. Borg je s lakoćom ukrotio njegov pokušaj.

Nekoliko minuta kasnije prvu su opasnu situaciju kreirali i momci s Malte, no Buhagiar nije uspio glavom dobro zahvatiti odlično nabacivanje Cilie s desne strane.

Ohrabreni tim pokušajem, do kraja su poluvremena nastavili s puno boljom igrom, te u 40. minuti i postigli pogodak, no na sreću Slavenovih nogometaša - iz istina, veoma dvojbenog zaleđa.

Bajada je izveo udarac iz kuta i na rubu šesnesterca pronašao kapetana Tabonea, koji pak na drugoj vratnici sjajno upošljava Ciliu. On prsima spušta loptu za Bajadu, no pogodak koji je postigao grčki su suci (ne)opravdano poništili zbog zaleđa.

U 42. minuti odličnom je prilikom uzvratio i Slaven, no Vručina nije uspio iskoristiti odlično proigravanje Marasa, pucavši iz okreta samo do vratara Borga.

Odmah na početku drugog dijela stopostotnu je priliku promašio Srebrenko Posavec, nakon što su obranu Birkirkare duplim pasom izigrali Vojnović i Vručina, a lopta najboljeg igrača Slavena na 11-ak metara pronašla potpuno usamljenog Posavca.

Na njegovu nesreću, na crti se gola uz vratara natiskalo i još nekoliko igrača, te prizemna lopta jednostavno nije imača šanse pronaći svoje mjesto iza O. Borga.

U 50. minuti još jednu sigurnu priliku za poentiranje propustio je i Comvalius, nakon što se othrvao Kaji Rogulju i primio duboku loptu u Slavenovom šesnaestercu, no i lobom pucao pored vrata.

U 55. minuti Vručina je ponovno izbio sam ispred Borga, no nije uspio dovoljno brzo progurati loptu pored malteškog vratara. Nakon gotovo dvadeset minuta zatišja, Poldrugač je u 82. minuti sjajno u šesnaestercu domaćina uposlio Mateasa Delića, no Omar Borg odlično je obranio pokušaj Slavenovog napadača.

U posljednjih nekoliko minuta opasnije je pritisnula i Birkirkara, no Slaven je ipak uspio očuvati loptu, i rezultat, i u 2. se pretkolu koje je na rasporedu odmah sljedeći tjedan, izboriti za ogled s makedonskim Milanom iz Kumanova.