Hrvatska u borbu za medalje

Branimir Korać • petak, 10.07.2009.

Hrvatska muška košarkaška reprezentacija do 19 godina na Svjetskom prvenstvu na Novom Zelandu uspješno je odradila posao u četvrtfinalu te se preko Portorika plasirala u polufinale...

HRVATSKA - PORTORIKO 91:78 (20:19, 45:33, 64:77)

SP U19, četvrtfinale

Hrvatska: Došen, Babić 8 (4 skoka), Bilinovac 0, Delaš 19 (10 skokova), Olivari 2 (5 skokova), Butorac 0, Prostran 20 (8 asistencija, 7 skokova), Batur 3, Planinić, Bubalo, Radošević 12 (4 skoka), Zubčić 27 (8 skokova). Trener: Boris Kurtović.

Portoriko: Nirenberg 0, Cinron 8, Sosa 3, Abreu 3, Fontan 20 (4 asistencije), Cabrera 5 (4 skoka), Miro 0, Carlos Lopez 10 (7 skokova), Rivera 0, Young 4, Rosario 25 (7 skokova), Morales. Trener: Carlos Calcano

Šut za dva: Hrvatska 23/40, Portoriko 22/39

Šut za tri: Hrvatska 9/28, Portoriko 7/22

Slobodna bacanja: Hrvatska 18/22, Portoriko 13/23

Skokovi: Hrvatska 41 (27+14), Portoriko 27 (21+6)

Asistencije: Hrvatska 16, Portoriko 9

Osvojene lopte: Hrvatska 7, Portoriko 10

Izgubljene lopte: Hrvatska 15, Portoriko 14

Blokade: Hrvatska 5, Portoriko 5.

Neugodni i nepredvidljivi Portoriko čekao je Hrvatsku u četvrtfinalu, no naša reprezentacija nije se dala iznenaditi poput primjerice Litavaca i upisala je pobjedu 91:78.

U prvoj četvrtini nije bilo značajnijeg odvajanja. Portoriko je preko opasnog Rosarija tri minute prije kraja četvrtine poveo s 15:11, no tricom je Hrvatsku vratio Prostran, a prva dionica završila je našim vodstvom 20:19.

U drugoj četvrtini Hrvatska igra dobro na startu i preuzima kontrolu nad rezultatom te već nakon dvije minute poenima Radoševića dolazi do 27:21. Do kraja prvog poluvremena naša reprezentacija dominirala je parketom, sredinom druge četvrtine već je dostigla dvoznamenkastu prednost, a dvije minute prije poluvremena Prostran je s linije slobodnih bacanja Hrvatskoj donio najviših 43:30.

Na odmor se otišlo s hrvatskim vodstvom 45:33, a u prvom poluvremenu četvorica igrača iznijeli su teret i to Delaš i Prostran s po deset poena, Zubčić s devet i Radošević s osam poena. Kod Portorika Rosario je ubacio već 15.

Odlična hrvatska igra nastavila se u drugom poluvremenu koje Hrvatska otvara s 9:0 i vodi 54:33. Međutim nakon uspavanog početka Portorikanci su se probudili i serijom 11:0 vratili nadu u povratak u utakmicu.

Uoči posljednje dionice Hrvatska je imala plus 14, dvije minute prije kraja treće četvrtine, ali Portoriko uzvraća dobrom igrom u napadu i smanjuje do kraja treće četvrtine na 64:57 što garantira neizvjesniju završnicu.

Niti početak posljednje četvrtine nije bio najbolji. Za samo minutu i pol Portoriko je preko Rosarija stigao na 66:62, a šest i pol minuta prije kraja susreta Lopez ih je doveo na malih 68:66. S druge strane odmah odgovaraju Prostran tricom i Zubčić sa sedam poena i Hrvatska se ponovno odvaja na mirnijih 78:68. U završnici susreta Luka Babić zapečatio je sudbinu Portorika, odveo Hrvatsku na plus 14 i u polufinale Svjetskog prvenstva.

U našem sastavu bolji od ostalih bili su sve bolji Tomislav Zubčić s 27 poena i osam skokova, Toni Prostran s 20 poena, osam asistencija i sedam skokova te Mario Delaš s 19 poena i deset skokova. Kod Portorika Mike Rosario ubacio je 25 poena uz sedam skokova, a Jio Fontan dodao je 20 poena.