Europska liga, Kvalifikacije, 2. pretkolo, 23.07.2009., Stadion na Kantridi, gledatelja: 4.000
3:0 Differdange
Differdange

Rijeka potopila Luksemburžane

Marin Pintur • četvrtak, 23.07.2009.

Nogometaši Rijeke su uspjeli u svom naumu, pobjedom od 3:0 nad Differdangeom plasirali su se u treće pretkolo Europske lige gdje ih čeka ukrajinski predstavnik Metalist iz Kharkiva.

Johann Smith
86'

Theisen

Na novi travnjak stadiona Kantrida Rijeka je istrčala u najavljenom sastavu, dok je kod gostiju na klupi završio strijelac pogotka u Luxembourgu Pierre Piskor. Igrače je dočekalo oko tri tisuće gledatelja i Armadin transparent ”Kad srce kaže Europa, Rijeka kaže ne!”.

Prvih 20 minuta utakmice igrači Roberta Rubčića su odigrali loše. Vidljiva je bila želja i agresija riječkih prvotimaca, ali napadi preko bokova nisu davali nikakvih rezultata. Naprotiv, zaprijetili su gosti. Joachim Aurelian je iz slobodnog udarca u drugoj minuti pokušao prevariti riječkog vratara Ivana Mancea, ali Mance je uspio odbiti loptu u korner. S tribina su se začuli i prvi zvižduci.

Vezane vijesti

Nakon razdoblja letargije, riječka momčad se budi. U 19.minuti odličan udarac dotad nevidljivog Anasa Sharbinija s 25 metara, gostujući golman Julien Weber odbija u korner nakon kojega je Rijeka povela. Korner je izveo danas vrlo zapažen Ramon Fernandez, a u gužvi se najbolje snašao Tarik Cerić i glavom poentirao za Rijekino vodstvo. Ubrzo nakon toga mlađi Sharbini pokazuje svu raskoš talenta. Uzima loptu tridesetak metara od gola gostiju i iz praktički drugog dodira s loptom zabija prekrasan gol u suprotne rašlje! Rijeka dolazi do rezultata koji ju vodi u iduće kolo i primjetno se oslobađa pritiska. Do kraja prvog poluvremena (polu)prilike su imali Fernandez i dvaput Anas Sharbini.

Drugo poluvrijeme počinje slično kao i prvo. U prvih 20 minuta opet loša igra Rijeke, izuzev pokušaja An.Sharbinija iz slobodnog udarca u 57.minuti. Gosti su se čak i otvorili i imali jednu prijetnju, ali mlaki udarac Phillippea Lebresnea Mance s lakoćom brani. Opet nakon dvadesetak loših minuta Rijeka zabija. Fernandez iz kornera kratko dodaje do Anasa koji pogađa u glavu svog brata Ahmada Sharbinija za 3:0. Nakon ovog pogotka navijači Rijeke su mogli odahnuti, riješeno je pitanje prolaska u sljedeće kolo.

Do kraja utakmice, Riječani su mogli zabiti još koji pogodak. Prilike su imali Sharbini stariji koji je u 75.minuti pogodio stativu, Sharbini mlađi, Fernandez i Matko, ali rezultat je ostao nepromijenjen. Trener Rubčić je dao priliku i trojici igrača s klupe, Damiru Kreilachu, Matiji Matku i tamnoputom Amerikancu Johannu Smithu što je izazvalo oduševljenje riječke publike. Jedini žuti karton u redovima našeg predstavnika je dobio kapetan Ahmad Sharbini.

Zaključno, Rijeka je učinila što je morala, prošla je luksemburške amatere i sad se u miru može pripremati za predstojeće dvoboje s Lokomotivom na startu prvenstva i jakim Metalistom. Posebna priča je najbolji igrač utakmice Anas Sharbini koji je pokazao da može jako puno toga kad je raspoložen za igru.