Premiership, 1. kolo, 15.08.2009, 18:30 h
Everton
Everton 1:6 Arsenal
Arsenal

Marin Vuković • subota, 15.08.2009.

Lakše nego je to itko mogao očekivati Arsenal se prošetao Goodison Parkom i doslovno razbio Everton s visokih 6:1 nastavivši izuzetno uspješan dan gostiju u prvom kolu Premier lige. Svoje prve premierligaške minute nakon kobnog 23. dana veljače 2008. godine upisao je i naš Eduardo da Silva i odmah se upisao među strijelce, postigavši posljednji, šesti pogodak Topnika.

Impresivnim nastupom na Goodison Parku momčad Arsenala na najbolji je mogući način otvorila novu sezonu i nakon subotnjeg dijela prvoga kola na ostatak će premierligaškog društva gledati s vrha prvenstvene ljestvice. Topnici su s tri pogotka već u prvom poluvremenu ugasili svaku nadu Evertona, a zatim ih u nastavku utakmice dokrajčili i kući odnijeli sva tri boda.

Za Eduarda da Silvu nije se našlo mjesta u početnoj postavi, u igru je ušao tek u 73. minuti kada je na semaforu već stajalo visokih 5:0, ali i u tih dvadesetak minuta provedenih na travnjaku nije propustio zatresti mrežu. To je prvi nastup našeg reprezentativca u Premier ligi nakon gotovo godinu i pol pauze, u međuvremenu je nastupe upisivao tek u kup utakmicama.

Nakon ne posebno atraktivnih uvodnih dvadesetak minuta utakmice, mrežu Evertona načeo je Denilson prekrasnim dalekometnim udarcem u 26. minuti. Samo 11 minuta kasnije već je bilo 2:0, a svoj prvi pogodak u dresu Arsenala već u svom prvom nastupu postigao je Belgijac Thomas Vermaelen. Još jedan propust domaće obrane zbio se u 41. minuti, a ubačaj u šesnaesterac iskoristio je William Gallas i odveo Topnike na odmor s tri pogotka prednosti.

Ako su nogometaši Evertona i imali neki plan povratka u utakmicu, on je bespovratno uništen već u trećoj minuti nastavka, kada je Cesc Fabregas u situaciji jedan na jedan svladao Tima Howarda i povisio na 4:0. Isti igrač u 70. je minuti nastavio demoliranje Evertona udarcem s preko 20 metara koji je odsjeo u donjem desnom kutu Howardova gola.

Napokon, kao šećer na kraju, Eduardo se u posljednjoj minuti utakmice našao na pravom mjestu i nakon što se lopta odbila od vratnice pospremio je u praznu mrežu za 6:0. Naš je reprezentativac još jednom pokazao da nije zaboravio postizati pogotke i da se zna naći na pravome mjestu.

U drugoj minuti sudačke nadoknade do utješnog pogotka stigli su i domaći nogometaši, Louis Saha je postavio konačnih i gotovo nestvarnih 6:1.