Premiership, 1. kolo, 16.08.2009, 17:00 h
Tottenham
Tottenham 2:1 Liverpool
Liverpool

Marin Vuković • nedjelja, 16.08.2009.

Tottenham je u prvom ovosezonskom nastupu položio ispit i pred svojim navijačima odigrao odličnu utakmicu, nadigravši jednog od glavnih kandidata za naslov prvaka. Svladali su Liverpool s 2:1, a ponove li još sličnih predstava i u nastavku prvenstva, pred Spursima bi mogla biti odlična sezona.

Već po običaju Luka Modrić i Vedran Ćorluka našli su svoje mjesto u početnoj postavi Spursa, Luka na lijevoj strani veznog reda, a Ćorluka na desnom boku obrambene četvorke. Obojica su odigrali besprijekornu utakmicu, a posebno se to odnosi na sjajnog Modrića koji je kvalitetnim loptama "hranio" i razigravao svoje suigrače. Pred kraj utakmice Luka je ostao "bez zraka", pa je zamijenjen uz veliki pljesak s tribina White Hart Lanea.

Liverpool je pak ostavio loš dojam iako se u sastavu od početka našao i kapetan Steven Gerrard, čiji je nastup bio upitan uoči utakmice. U sezoni u kojoj obilježavaju dvadesetu godišnjicu od posljednjeg naslova prvaka Redsi će morati pokazati daleko više žele li napokon staviti ruke na trofej namijenjen pobjedniku. Liverpoolov napad danasn ije uspio stvoriti pravu opasnost pred vratima Spursa, a odlazak Xabija Alonsa mogao bi se pokazati i bolnijim nego što se to očekivalo.

Gotovo pola sata trajalo je ispitivanje snaga na White Hart Laneu, iz kojeg osim žestokog tempa bilježimo tek bizaran trenutak u 15. minuti kada su se glavama sudarili suigrači Jamie Carragher i Martin Škrtel. Oba braniča ostala su ležati na travnjaku, Carragher je dobio nekoliko šavova, a Škrtel osjećao probleme s vilicom.

Tada je na scenu stupio Luka Modrić i u razmaku od samo nekoliko minuta kreirao dvije stopostotne prilike za Robbieja Keanea. Na žalost domaćih navijača u oba navrata odličnim je intervencijama kao pobjednik izašao Pepe Reina. Modrić je zatim i iz kornera pronašao potpuno samog Jermaina Defoea, no njegov udarac glavom odlazi pored gola.

Svoju inicijativu Tottenham je ipak uspio naplatiti neposredno prije odlaska na odmor. U 44. minuti iz slobodnog udarca Tom Huddlestone je pogodio živi zid, a na odbijenu loptu natrčao Benoit Assou-Ekotto i neobranjivo je poslao u gornji desni kut Liverpoolova gola.

Igrači Tottenhama navikli su na gluposti svog vratara Heurelha Gomesa, pa ih vjerojatno nije začudilo kada je Brazilac u 56. minuti gotovo iz ničega vratio Liverpool u život. Gomes je u šesnaestercu srušio Glena Johnsona, a sudac opravdano pokazao na bijelu točku, s koje je Gerrard izjednačio na 1:1.

Neodlučen rezultat ipak se nije dugo zadržao na semaforu, samo tri minute kasnije Modrić je iz slobodnog udarca pronašao Sebastiena Bassonga, a ovaj u svom debiju za Spurse glavom poslao loptu iza leđa Reine. U posljednjih pola sata Spursi su zadržali vodstvo i sezonu otvorili pobjedom nad velikim protivnikom.