Gostima pripalo otvorenje

Marin Vuković • subota, 15.08.2009.

Izniman uspjeh ostvarili su gosti u popodnevnom programu prvog kola engleske Premier lige. U šest poslijepodnevnih utakmica čak pet puta slavili su gosti, jedini domaćin koji se dokopao bodove bio je Stoke City. Najviše pozornosti pak privukao je ogled Blackburna i Manchester Cityja iz kojeg su gosti odnijeli bodove, ali igru će moći što prije zaboraviti.

Manchester City je potrošio 96 milijuna funti na pojačanja i u uvodnoj utakmici prvenstva osvojio tri boda protiv Blackburna, no igra koju su pokazali na Ewood Parku veći dio utakmice djelovala je poput raštimanog instrumenta. Nakon prvoga kola evidentno je da Mark Hughes pred sobom ima još puno posla jer od euforije se ne živi, za stvaranje velike momčadi treba vremena.

Jedina dva spomena vrijedna trenutka u igri Manchester Cityja bili su pogoci u drugoj i 92. minuti. Već na samom početku utakmice nakon lijepe akcije Shaun Wright-Philips asistirao je Emmanuelu Adebayoru, a ovaj s ruba kaznenog prostora postigao svoj prvijenac i donio vodstvo gostima.

Ostatak utakmice većinom je protekao u dominaciji Roversa, koji su već do poluvremena u nekoliko navrata mogli do pogotka da na vratima Cityja nije bilo standardno nesavladivog Shaya Givena. Do kraja utakmice Blackburn nije uspio pronaći put do njegove mreže, a kada im je ponestalo snage City je još jednim bljeskom u sudačkoj nadoknadi golom Stephena Irelanda došao do konačnih 0:2.

Našeg Nikole Kalinića, naravno, nije bilo u sastavu Blackburna. Donedavni napadač Hajduka još uvijek je nespreman za premierligaške napore, na njegov debi pričekat ćemo još koji tjedan.

Što se ostalih utakmica tiče, za najveće iznenađenje pobrinuo se Wigan, koji je s 2:0 pjevajući otputovao s Villa Parka. Aston Villa očito nije ista momčad bez Garetha Barryja i Martina Laursena i teško će ponoviti ili pak nadmašiti vrlo uspješnu prošlu sezonu.

Pogotke za momčad Roberta Martineza, kojemu je ovo bio debi na klupi u Premier ligi, postigli su Hugo Rodallega u 31. i Jason Koumas u 56. minuti. Posebno lijep bio je pogodak Rodallege, koji će već sada kandidirati za pogodak sezone.

Portsmouth je već u prvom kolu najavio tešku sezonu. Pred svojim navijačima poražen je od Fulhama, a Niko Kranjčar odigrao je svih 90 minuta u dresu Mornara, no pobjedu su odnijeli gosti iz Londona. Jedini pogodak djelo je Bobbyja Zamore iz 13. minute.

Domaćim porazom u sezonu je krenuo i Bolton, bodove s Reebok stadiona odnio je Sunderland minimalnom pobjedom od 1:0. Jedini pogodak postigao je Darren Bent, donedavni suigrač našeg Luke Modrića i Vedrana Ćorluke, u svom prvom premierligaškom nastupu za Sunderland.

Loš početak sezone imala su i dva nova premierligaša. Wolverhampton je na svom travnjaku poražen od West Hama pogocima Marka Noblea i Matthewa Upsona, a identičnim rezultatom poražen je i Burnley na gostovanju u Stokeu. Ryan Shawcross je u 19. minuti načeo mrežu gostiju, a Stephen Jordan u 33. minuti postigao prvi prvoligaški gol Burnleya, ali u pogrešnu mrežu.