Borna Rupnik, Marin Pintur • četvrtak, 20.08.2009.

Osim dvoboja Dinama i Heartsa, odigrano je još 37 dvoboja play-offa Europske lige. Većih iznenađenja nije bilo, a posebno se istakao Mladen Petrić koji je u pobjedi HSV-a 5:1 u Francuskoj postigao tri pogotka. Uvjerljici su još bili Benfica, Galatasaray, Ajax, Werder i Everton.

HSV je petardom srušio domaćina Guingampa i riješio sve dileme oko prolaska u skupine Europske lige. Već nakon 11 minuta gosti su imali prednost od dva gola prednosti. Junak ove visoke pobjede je bio hrvatski napadač Mladen Petrić koji je ubilježio hat trick pogocima u 11., 26. i 86.minuti. Odlična najava za skorašnje reprezentativne akcije....

Nekadašnji napadač Hajduka, 24 – godišnji Nikica Jelavić donio je veliku pobjedu svom Rapidu iz Beča protiv Aston Ville. Već u prvoj minuti utakmice, Jelavić je postigao pogodak za vodstvo domaćih što je na kraju bio i konačan rezultat utakmice. Jelaviću je to četvrti pogodak u Europskoj ligi ove sezone.

Zanimljivu i golovima bogatu utakmicu su odigrali Košice i Roma. Domaćin je poveo već u petoj minuti, ali Roma je uspjela preokrenuti rezultat dvama pogocima kapetana Tottija i jednim Meneza.Međutim, domaćini, za koje je branio nekadašnji vratar Hrvatskog Dragovoljca Nikola Schreng, se nisu predavali i do kraja utakmice su izjednačili na 3:3.

Shaktar se brzo oporavio nakon šokantnog ispadanja iz Lige prvaka. Furiozno su prošli kroz vruće gostovanje kod turskog Sivasspora i krenuli u obranu naslova preimenovanog Kupa Uefe. Darijo Srna nije sudjelovao u konačnoj pobjedi od 3:0.

Werder je, nakon početnih problema, razbio kazahtanski Aktobe. Gosti su odigrali solidno prvo poluvrijeme u kojem su dvaput stizali vodstvo Nijemaca. Iako je poluvrijeme završilo 3:2 za Werder, konačni slom gostiju je došao u sedam minuta drugog poluvremena. U periodu od 60. do 67. minute domaći su postigli tri pogotka i riješili sve dileme oko rezultata. Aktobe je do kraja utakmice još jednom poentirao, završilo je teniskim rezultatom, 6:3 za Werder.

Što se tiče hrvatskih igrača, Ivan Jurić je sudjelovao u pobjedi Genoe protiv Odensea, za Trabzonspor je nastupio Hrvoje Čale, dok Drago Gabrić nema pravo nastupa. Češki klubovi su imali fantastičnu večer. Manuel Pamić i Andrej Kerić su odigrali svih 90 minuta u pobjedama svojih momčadi Sparte i Libereca na gostovanjima u Mariboru i Bukureštu. Kerić je zapravo odigrao 87 minuta iz razloga što je utakmica prekinuta tri minute prije kraja zbog nereda na tribinama. Češku tricu je upotpunila Slavia Prag pobjedom nad Crvenom Zvezdom 3:0.