Kraj za Križanca, Jelavić srušio Aston Villu

Antonija Pavlić • četvrtak, 27.08.2009.

Uzvratne utakmice 4. pretkola Europske lige jedva da su ponudile neko iznenađenje. "Senzaciju" večeri kreirala je Nacional Madeira eliminiravši Zenit našeg Ivice Križanca, no pored nekoliko marginalnih pobjeda "autsajdera", više nismo vidjeli niti jedno zvučno ispadanje...

Bremenski Werder nije niti u Kazahstanu dopustio Aktobeu bilo kakvo iznenađenje; nakon 6:3 pobjede na Weseru golovima je Claudia Pizzara slavio i u uzvratu, potvrdivši tako plasman u skupine Europske lige.

Mini iznenađenje kreirao je pak ruski Amkar minimalnim rezultatom kod kuće pobijedivši Fulham, no prolaz dalje ipak im je ostao samo daleki san - Kušev je utješni zgoditak postigao u 90. minuti, tako da za sveopći juriš i traženje pogotka za prolaz dalje jednostavno nije bilo vremena.

Portugalska Nacional Madiera - klub u kojem je "začet" Cristiano Ronaldo - odigrala je u Rusiji ponovno odličan susret s negdašnjim pobjednikom Kupa Uefe Zenitom iz Sankt Peterburga i neodlučenim rezultatom izborila prolaz u skupine, budući da je na svom terenu slavila rezultatom 4:3.

Nakon teško izborenog remija na svom terenu Sarajevo pak nije uspjelo u gostima iznenaditi rumunjski Cluj i kao jedini se BiH klub plasirati dalje; Kone i Muresan doveli su Rumunje u vodstvo, a pogodak za "ublaženje" rezultata djelo je Skora u 81. minuti.

Na jedvite jade prolaz dalje izborio je i donedavi klub našeg Danijela Pranjića Herenveen, odigravši "nulu" kod kuće s grčkim PAOK-om, no prošavši na račun postignutog zgoditka u gostima (1:1).

Premda je bio favorit na svom terenu protiv CSKA Sofije moskovski Dinamo ipak nije uspio slaviti u uzvratu i izboriti zimu u Europi. Remi bez pogodaka kod kuće CSKA je nadoknadio 2:1 pobjedom u ruskoj prijestolnici, a strijelci za Rumunje bili su Delev i Ivanov.

Nakon 2:2 u prvom susretu u Ukrajini bečka Austrija i Metalurg identičnim su rezultatom završili i prvih 90 minuta uzvrata, no slavlje je pet minuta prije kraja drugih 15 minuta produžetka Austriji ipak donio Sulimani.

I drugi ukrajinsko-austrijski dvoboj otišao je na stranu potonjih. Ovoga je puta Metalist minimalnim rezultatom eliminirao Sturm, nakon što su u Grazu odigrali neodlučeno - 1:1.

Puno bolju prezentaciju nego prije tjedan dana ponudio je pak BATE Borisov, prošlogodišnja senzacija Lige prvaka, demoliravši u gostima Litex s čak 4:0 nakon što su kod kuće poraženi s minimalnih 1:0.

Olakšanje svojim navijačima u uzvratu je ponudila i talijanska Roma, ispravši neugodnih 3:3 protiv slovačkih Košica s visokih 7:1. Visoku pobjedu ostvario je i Basel protiv Bakua (5:1), a potvrdu prolaza na svom terenu s 3:1 protiv Guingampa obavio je i HSV hrvatskog napadača Mladena Petrića.

Kapital iz prve utakmice zadržao je i Bilbao protiv Tromsoa (1:1), a sigurnu potvrdu prolaza dalje vidjeli smo i od Twenta protiv Quarabaga, Hapoela protiv Teplica, Evertona protiv Olomouca, Herthe protiv Brondbyja, Lillea protiv Genka i Villareala protiv Brede.

Pokleknuće iz prve utakmice, u kojoj je Rapid Beč slavio s 1:0, nogometaši Aston Ville ipak nisu uspjeli nadoknaditi na svom terenu, premda su rano poveli s 2:0 pogocima Milnera i Carewa, a uspjeli promašiti i jedanaesterac. U 76. minuti gostima se ipak ukazao hrvatski napadač Nikica Jelavić, i baš kao i u Austriji postigao jedini pogodak za svoju momčad i time ih uveo u daljnju fazu natjecanja (postignut gol u gostima).

U večer donekle očekivanih ishoda uklopio se i AEK s 3:0 pobijedivši Vaslui nakon što je izgubio prvi ogled (2:1), a istim rezultatom kao i prošloga četvrtka prolaz dalje potvrdio je i PSV protiv Bnei Yehude. Bez problema slavila je i Steaua protiv irskog St. Patricka, te Hertha protiv Brondbyja, dok je Fenerbahče prolaz izborio remijem protiv švicarskog Siona.

Vorskla Poltava uspjela je pak na svom terenu s 2:1 svladati Benficu, no 4:0 iz Portugala ipak je bilo nedostižno. U bubanj Europske lige pobjedom je ušao i Partizan, eliminiravši u grčevitoj borbi Hajdukovog "krvnika", slovačku Žilinu.

Posao su rutinski riješili i Ajax kontra Slovana, Sparta protiv Maribora i Galatasaray kontra Levadije; očito su favoriti danas odlučili kako je Božić predaleko za bilo kakvo poklanjanje.

Dva susreta odlučivala su se jedanaestercima. Bukureštanski Dinamo slavio je u regularnom dijelu susreta protiv Slovana s 3:0, nadoknadivši tako zaostatak koji su im na leđa natovarili vlastiti navijači neredima prekinuvši prvu utakamicu. Rulet jedanaesteraca također je pripao gostima, s 9:8 ipak su izborili skupine Europske lige, nakon što im je ozbiljno prijetilo i izbacivanje zbog huliganskih ispada prije tjedan dana.

U drugome susretu koji su odlučivali kazneni udarci sretniji su bili nogometaši belgijskog Club Bruggea, koji su prvo nadoknadili zaostatak od jednog pogotka protiv Lecha iz Poznana, a zatim i s 4:3 odnijeli pobjedu i izborili još šest jakih europskih utakmica.

Spomenimo još na kraju i rezultat susreta Genoe i Odensea, koji je donio očekivani prolaz Talijana (ukupni rezultat 4:2), a u kojem je prvih 14 minuta odradio hrvatski reprezentativac Ivan Jurić. Prema prvim informacijama Jurić je u sudaru s Djembom Djembom primio jak udarac u glavu, a više informacija znat će se sutra.