Runje bolji od Tadića

Maja Giljanović • nedjelja, 23.08.2009.

Treće je kolo Le Championnata donijelo gostovanje Lensa Vedrana Runje u Grenobleu Josipa Tadića, bivši je hajdukovac odigrao svih 90, bivši dinamovac 69 minuta, a bodove je Dalmatinac uzeo Slavoncu.

Lens Vedrana Runje je trijumfalno prošao Grenobleom. Baždarevićeva ekipa, nakon trećeg je kola sve izvjesnije, pati od sindroma "druge sezone". Grenoble u prve tri ovogodišnje utakmice još nijedan bod nije stavio na svoj konto, gol-razlika im je -4 i nalaze se na 18. mjestu.

Sang et Or je naprotiv uzletio visoko na šesto, a svoju su drugu pobjedu nakon svibanjskog povratka iz Ligue 2 izborili golovima Eduarda u 7. i, nakon što je srpski reprezentativac Danijel Ljuboja izjednačio u 11., Boukarija u 70. minuti. Bivši je hajdukovac na golu gostiju obranio što je morao (Battles, Courois), pomilovala ga je i sreća kad je Ljuboja u 10. minuti pogodio stativu i odigrao je svih 90 minuta u standardno dobrom izdanju, a bivši je dinamovac u svom trećem nastupu odradio 69 minuta kad je ustupio mjesto Akrouru.

32.065 navijača Žirondinaca nakon utakmice protiv Nice dugo je ostalo na stadionu skandirajući ime Yoanna Gourcuffa. Francuski je reprezentativac odigrao pivotalnu ulogu u pobjedi protiv Nice, postigao dva gola i raspametio euforični Chaban-Delmas.

Branitelji naslova jedina su momčad stopostotnog učinka nakon tri kola Le Championnata. Bordeaux je na svom Chaban-Delmasu dočekao čvrstu Nicu i slučajnog bi prolaznika letimični pogled na rezultat potpuno zavarao. Blancovi su igrači najveći dio prvog poluvremena proveli u podređenoj ulozi, Carrasso je promatrao kako mu kraj gola fijuću udarci Remyja i Hellebuycka, branio ispred Sablea, a probudili su se u samom finišu prvog dijela i iskoristili svoju prvu pristojnu šansu (Jussie u 44.).

U drugom su se dijelu gosti još više otvorili, ali usred najvećeg pritiska na Bordeauxovu obranu (Remy, Traore) u 54. je minuti vodstvo Žirondinaca podebljao Gourcuff. Visoki tempo i sjajna fizička pripremljenost slomili su Nice i u 70. je minuti silno talentirani 23-godišnjak postigao treći večerasnji gol svoje momčadi i četvrti svoj u tri utakmice, a u 76. je (pre)visokih 4:0 postavio Diarra.

Gosti ponovno iz Bordeauxa odlaze bez punog plijena (posljednji su put ovdje pobijedili 1977.), Žirondinci pred svojim navijačima nisu izgubili još od kraja 2007. (Lyon), pobjeda protiv Nice im je 17. uzastopna u svim natjecanjima i rekordna 14. zaredom u Le Championnatu, preuzeli su prvu poziciju jedini 3/3 i dva su boda ispred Lyona, PSG-a i Marseillea.

Treća i posljednja nedjeljna utakmica okončana je bez pobjednika. Toulouse je u Lilleu izvukao bod (1:1), a strijelci su bili Vittek (44.) za domaće i Mbengue (73.) za goste.