"Porođajne muke" Intera i Milana

Ivana Spahija • nedjelja, 20.09.2009.

Talijanski divovi Inter i Milan prilično su se namučili u susretima četvrtog kola Serie A. Branitelj naslova Inter je tek nakon preokreta uspio uzeti sva tri boda Cagliariju, dok je njegov gradski rival Milan na teškom mukom nakon pogotka Seedorfa slavio nad Bolognom. Sampdoria i dalje iznenađuje, momčad iz Genove upisala je i četvrtu uzastopnu pobjedu, dok je Jurićeva Genoa pobjednički niz zaustavila iznenađujućim porazom u Veroni...

Nogometaši Intera prilično su se namučili za osvojiti sva tri boda u gostujućem dvoboju s Cagliarijem. Crno-plavi su na Sardiniju došli u ulozi favorita koju su u konačnici opravdali tek nakon preokreta. Ipak, unatoč ne baš najblistavijem izdanju četverostrukog uzastopnog prvaka, Interu se pišu sva tri boda te se i dalje nalazi pri samom vrhu ljestvice. Naš Mario Brkljača u ovom susretu nije konkurirao za momčad Cagliarija.

Utakmica je počela šokantno za goste iz Milana, u 15. minuti dosuđen je jedanaesterac za Cagliari zbog prekršaja Maicona nad Matrijem. Najstrožu kaznu precizno je izveo Jeda i domaćinima donio vrijedno vodstvo od 1:0. Inter je uspio pošteno odgovoriti tek u 36. minuti kada je udarac Eto'oa spretno zaustavio domaći vratar Marchetti.

Po povratku s odmora stvari su izgledale dosta drugačije za Inter. Malo su se razigrali gostujući nogometaši i već u 51. minuti zatresla se mreža Cagliarija. Eto'o je dobro uposlio Milita, koji nije propustio priliku matirati Marchettija za izjednačenje. Pet minuta kasnije ponovila se identična scena, Marchetti je ponovno morao vaditi loptu iz mreže, a Milito je Interu donio vodstvo od 2:1, što je ujedno bilo i konačno rješenje ove utakmice.

Teškom mukom uspjeli su nogometaši Milana izvući sva tri boda na San Siru minimalnom pobjedom nad objektivno puno slabijom Bolognom. Rossoneri su velik dio susreta proveli potpuno izgubljeni na terenu, a da nije bilo jednog jedinog bljeska Seedorfa, Milan bi upisao novo razočaranje, iako crveno-crni ni sada nemaju previše razloga za zadovoljstvo ako bi se sudilo prema prikazanoj igri momčadi.

Prvo poluvrijeme obje su momčadi odigrale za zaborav, Milan je ozbiljnije zaprijetio tek u 36. minuti nakon što je obrana Bologne raščistila pokušaj Seedorfa, a dvije minute kasnije branič gostiju Portanova spriječio je solidan pokušaj Huntelaara. Milan se probudio u nastavku, u 62. minuti Pato je mogao domaćine dovesti u vodstvo, ali je njegov udarac greda spriječila da se nađe u mreži Bologne.

Akcija koja je odlučila pobjednika odigrala se u 75. minuti. Seedorf je sve odradio potpuno sam, s lakoćom je prešao gostujućeg braniča Raggija i matirao Viviana za vodstvo Milana od 1:0. Mogli su crveno-crni doći i do drugog pogotka u 82. minuti, ali je Filippo Inzaghi prvo pogodio u gostujućeg vratara, a zatim i u gredu gola gostiju. Tako je Milan s minimalnih 1:0 teškom mukom uzeo sva tri boda i upisao tek drugu pobjedu u sezoni.

Ugodno iznenađenje momčadi iz Genove nastavlja se i dalje. Sampdoria je u naletu i ruši sve pred sobom. Pobjedom nad Sienom rezultatom 4:1 Blucerchiati su, uz Juventus, jedina stopostotna momčad u prvenstvu i zasluženo drže sam vrh ljestvice. Naš Mato Jajalo svih je 90 minuta proveo na terenu u teškom stradavanju njegove Siene na stadionu Luigi Ferraris u Genovi.

Cassano i društvo lošu su sezonu i borbu za opstanak ostavili daleko iza sebe te su lijepom predstavom pred domaćim navijačima najavili bolje dane za Sampdoriju. Domaćini su poveli već u 23. minuti zahvaljujući pogotku Palomba, a osam minuta kasnije vodstvo domaćina je na 2:0 povisio Mannini. Potpunu dominaciju Sampdorije okrunio je Padalino pogotkom u 48. minuti za visokih 3:0, da bi malo nade gostima ulio Fini u 68. minuti smanjivši na 3:1. Konačan rezultat postavio je Padalino svojim drugim pogotkom u 85. minuti za veliku pobjedu Sampdorije od 4:1 i potpuno zaslužen ostanak na samom vrhu.

Neočekivan poraz upisala je Genoa na gostovanju kod veronskog Chieva, momčad Ivana Jurića prilično je lako potopljena u Veroni pobjedom domaćina od čak 3:1. Genoi je ovaj poraz prvi gubitak bodova u sezoni i više se ne nalazi na vrhu ljestvice rame uz rame s Juventusom i Sampdorijom. Ivan Jurić zbog ozljede nije konkurirao za ovaj susret.

Prvih sedam minuta utakmice bilo je prava katastrofa za goste iz Genoe. Chievo je poveo već u četvrtoj minuti nakon pogotka Marcolinija iz najstrože kazne, a samo tri minute kasnije i Bogdani je pronašao put do mreže Amelije za vodstvo domaćina od 2:0. Genoa se budi tek sredinom drugog dijela kada Floccari u 64. minuti pogotkom s bijele točke uspijeva smanjiti rezultat na 2:1, no Pellissier je pogotkom u 77. minuti otklonio sve sumnje u pitanje pobjednika i s konačnih 3:1 donio sva tri boda Chievu.

Budanov Palermo upisao je poraz na gostovanju kod Parme, momčad sa Sicilije kući se vraća poražena s minimalnih 1:0, a sva tri boda Parmi donio je Zaccardo pogotkom iz 17. minute. Igor Budan proveo je 35 minuta na terenu u dresu Palerma, u 57. minuti u igri je zamijenio Bertola. Bari je bez našeg Ivana Rajčića "pokerom" kući ispratio Atalantu, bilo je 4:1 za domaćine, što je ujedno i prva pobjeda dojučerašnjeg drugoligaša. Prvi bod u prvenstvu uzela je i Catania domaćim remijem s Lazijem, bilo je 1:1 u susretu na Siciliji.

U posljednjem susretu, ujedno i derbiju ovog kola, Roma je napokon odigrala na visokoj razini i s uvjerljivih 3:1 na svom Olimpicu došla do pobjede nad Fiorentinom. Vukovi su već u prvih 45 minuta riješili pitanje pobjednika, a gosti iz Firenze u nastavku ipak nisu uspjeli uzvratiti raspoloženim Rimljanima. Ova vrlo vrijedna tri boda izdigla su Romu sa samog dna, a Viole udaljila od samog vrha.

Od prve minute na terenu je postojala samo jedna momčad, Roma. Domaćini su u prvih pola sata imali nekoliko prilika za vodstvo, a u 27. minuti jednu su uspjeli realizirati u pogodak. Zbog igranja rukom Gamberinija dosuđen je jedanaesterac za Romu, a iz najstrože kazne precizan je bio kapetan Totti. Pet minuta kasnije Il capitano se ponovno upisao strijelce, nakon izvedenog udarca iz kuta pronašao je put do mreže Freya za vodstvo Rome od 2:0.

Do poluvremena domaćini su nanizali još nekoliko prilika, a u 43. minuti je Totti odlično asistirao za De Rossija, koji je glavom rasparao mrežu Fiorentine i Romi donio nedostižnih 3:0. U drugom dijelu igra se prilično smirila, Vukovi su čuvali vodstvo, a Fiorentina je do počasnog pogotka uspjela doći u 84. minuti susreta nakon što je Gilardino iskoristio pogrešku Perrotte i matirao Julija Sergija za konačnih 3:1 i veliko slavlje domaćih navijača na Olimpicu.