Premiership, 6. kolo, 20.09.2009, 14:30 h
Manchester United 4:3 Manchester City
Manchester City

Owen odlučio spektakl u Manchesteru

Marin Vuković • nedjelja, 20.09.2009.

Spektakularan, nevjerojatan gradski derbi na Old Traffordu odigrali su Manchester United i Manchester City, utakmicu nevjerojatnog tempa s čak sedam golova i najmanje desetak stopostotnih prilika, koja je na kraju odlučena pogotkom Michaela Owena u kontroverznoj šestoj minuti sudačke nadoknade.

Bivši heroj Liverpoola jednim je potezom postao herojem Manchestera. Michael Owen je pogotkom u šestoj minuti sudačke nadoknade na Old Traffordu postigao odlučujući, četvrti pogodak Uniteda i aktualnom prvaku nakon spektakularnog gradskog derbija donio velika tri boda.

Utakmicu je obilježio ogroman pritisak Manchester Uniteda, rijetko viđen u engleskoj Premier ligi, ali i neslomljivi duh momčadi Marka Hughesa koja se, ponajprije zahvaljujući velikim pogreškama domaće obrane, triput vraćala u utakmicu i na kraju izgubila u debeloj sudačkoj nadoknadi.

Tevez dočekan zvižducima

Uoči utakmice puno je dvojbi bilo oko toga kako će najvjerniji navijači Uniteda dočekati Carlosa Teveza, a već prije početka utamice postalo je jasno da Argentinac ne može očekivati prijateljski doček.

Čim je službeni spiker pročitao njegovo ime, sa Stretford Enda krenuli su zvižduci i grmljavina uvreda, koja je nastavljena i prilikom svakog Tevezovog dodira s loptom. Bivši napadač Uniteda bio je omiljena figura u crvenom dresu, no presvlačenje u svijetloplavi izbrisalo je svaku simpatiju.

Kao da je gradskom rivalu htio dati do znanja da je u gradu još uvijek samo jedan veliki klub, Manchester United krenuo je u utakmicu odrješito i agresivno i već u drugoj minuti stigao do vodstva. Obrana Cityja zaspala je nakon brzo izvedenog kornera domaćina, loptu je primio Wayne Rooney, prevario dvojicu braniča i poslao loptu u mrežu Shaya Givena.

City je sljedećih 15-ak minuta proveo u podređenom položaju, a u 16. minuti dobio poklon kakav se rijetko viđa. Vratar Uniteda Ben Foster odlučio se na rubu šesnaesterca poigrati s Carlosom Tevezom, Argentinac mu je oteo loptu i uposlio Garetha Barryja, a ovome nije bilo teško pogoditi praznu mrežu.

Neočekivani poklon dao je krila Cityju koji je do kraja poluvremena bez većih poteškoća uspijevao umrtviti napadačke ambicije Uniteda, a minutu prije odlaska na odmor mogli su i povesti. Nakon nespretno izgubljene lopte Rooneya na sredini terena, gosti su pokrenuli kontranapad, lopta je došla do Teveza koji s desetak metara pogađa vratnicu.

Alex Ferguson je u svlačionici uspio dobro razdrmati svoju momčad koja je u nastavak krenula po novi pogodak i već u 48. minuti uspjela po drugi put svladati Givena. Ovaj put asistent je Giggs, a u petercu gostiju najviše skače Darren Fletcher i United je ponovno u prednosti.

Međutim, ta prednost opet nije dugo trajala. Samo tri minute kasnije John O'Shea ostavio je previše prostora Craigu Bellamyju, a ovaj s ruba kaznenog prostora lansirao bombu u gornji lijevi kut Fosterova gola. City se ponovno vratio, utakmica je opet bila na početku.

Ono što je United u sljedećih pola sata napravio Cityju doista se rijetko viđa u profesionalnom nogometu na ovakvoj razini. Zaključao je vrata svoje polovice i vršio konstantan pritisak na Cityjevu obranu, koja je na kraju morala puknuti. Deset minuta prije kraja ponovno je Fletcher junak Uniteda i ponovno visokim skokom donosi prednost od 3:2.

I kada se činilo da je pogocima ovdje kraj, sudačka nadoknada donijela je pravu dramu. Prvo je Rio Ferdinand, jedan od najskupljih svjetskih stopera, načinio početničku pogrešku i poklonio loptu Cityju, a nakon brzog kontranapada Bellamy šalje loptu iza leđa Fostera i vraća City na 3:3.

Vremena za novi pogodak gotovo da nije bilo, no tada glavni sudac utakmice produžuje utakmicu čak šest minuta, što je iskoristio Ryan Giggs i sjajnom asistencijom pronašao posve usamljenog Michaela Owena, a ovaj u posljednjim sekundama utakmice postavio konačnih 4:3.

Old Trafford je eksplodirao od oduševljenja, barem onaj većinski, crveni dio, dok je menadžer Cityja Mark Hughes kod pomoćnog suca tražio objašnjenje ovako dugačke nadoknade. Bilo kako bilo, bodovi su ostali u rukama Uniteda, vlast u gradu i dalje je na crvenoj strani.