Budan uzeo bodove Romi

Ivana Spahija • srijeda, 23.09.2009.

Igor Budan i njegov Palermo režirali su jedno od najvećih iznenađenja petog kola Serie A. Momčad sa Sicilije kod kuće je uzela bod Romi, uz pogodak našeg nogometaša, a uz to su Vukovi poraz izbjegli u posljednjim trenucima susreta. Inter je kod kuće rutinski deklasirao Napoli, a treće u nizu razočaranja upisao je Milan najnovijim porazom od Udinesea.

Nakon neuvjerljive predstave protiv Cagliarija i teško izvučene pobjede u prošlom kolu, nogometaši Intera u ovom su se kolu vratili "u stilu" i s uvjerljivih 3:1 svladali Napoli. Izabranici Josea Mourinha bez svog su glavnog trenera, kažnjenog nakon ispada u susretu s Cagliarijem, potpuno potopili goste iz Napulja i dobrom igrom zasluženo uzeli sva tri boda.

Inter je od početka krenuo silovito i nakon samo 120 sekundi igre već se zatresla mreža gostiju iz Napulja. Eto'o je dobro iskoristio pomutnju u prostoru Napolija i s lakoćom svladao De Sanctisa za vodstvo crno-plavih od 1:0. Tri minute kasnije gostujući vratar ponovno je morao vaditi loptu iz mreže, cijeli posao odradio je Maicon i probio po lijevoj strani obrane Napolija te idealno ubacio za Milita, koji je loptu samo pospremio u mrežu za velikih 2:0 Intera.

Furiozan početak domaćina preslikao se i na ostatak prvog dijela, mreža Napolija treći put se zatresla u 32. minuti kada je Lucio glavom pospremio loptu u mrežu za prvi pogodak u Serie A. Gosti su uspjeli uzvratiti pet minuta kasnije, udarac Continija prema mreži je skrenuo Lavezzi i smanjio vodstvo Intera na 3:1. Drugo poluvrijeme nije bilo ni izbliza slično prvom, Inter je propustio tek nekoliko poluprilika za povećanje vodstva, ali je i nakon odličnih 45 minuta uzeo sva tri boda i barem nakratko zasjeo na čelo ljestvice.

Odličnu predstavu u Palermu priredili su nogometaši Palerma i Rome, palo je čak šest pogodaka u susretu, a sve je na kraju završilo podjelom bodova rezultatom 3:3. Naš Igor Budan odigrao je najbolju utakmicu ove sezone, od početka se našao među prvih 11 te je povjerenje trenera opravdao izjednačujućim pogotkom koji je, kad se sve zbroji, oduzeo dva boda Romi, a Sicilijancima donio vrijedan bod.

Golijadu su započeli nogometaši Rome u 20. minuti, Totti je dobro uposlio Brighija koji je pronašao put do mreže Palerma za vodstvo Vukova od 1:0. Sicilijanci su uspjeli uzvratiti u 40. minuti, Igor Budan iskoristio je pogrešku Romina braniča Burdissa i matirao Julija Sergija za izjednačenje.

To je bila tek polovica kiše golova u prvom dijelu. U posljednjoj minuti prvog poluvremena Burdisso je ispravio svoju pogrešku i, nakon izvedenog udarca iz kuta, Romi donio novo vodstvo od 2:1. Niti minutu kasnije ponovno uzvraćaju gosti sa Sicilije, Miccoli je najbolje iskoristio pomutnju u obrani Rimljana i pospremio loptu u mrežu te poravnao rezultat na 2:2.

Palermo je odlično otvorio i nastavak susreta, Nocerino je u 56. minuti svojim pogotkom domaćinima donio vodstvo od 3:2 i taj je rezultat bio aktivan sve do 90. minute kada je dosuđen jedanaesterac za Romu nakon što je vratar domaćina Rubinho u prostoru srušio Okaku. Najstrožu kaznu precizno je izveo Totti i praktički u posljednji čas ugrabio tek bod za Romu. Igor Budan na terenu je proveo 76 minuta i bio je jedan od boljih u redovima domaće momčadi.

Teško izborena pobjeda nad Bolognom u prošlom kolu (1:0) očito je bila kratki bljesak kod Milana, crveno-crni su samo tri dana kasnije identičnim rezultatom upisali poraz od Udinesea, ukupno treći od pet odigranih utakmica. Milan proživljava davno započetu igračku krizu i unatoč svim pokušajima i kombinacijama trenera Leonarda, učinkovitost napadača Rossonera i dalje je na vrlo niskoj razini.

Domaćini su od početka očekivano krenuli po sve ili ništa, a raspoloženim bijelo-crnima pritisak na, u ovom susretu prilično raširenu i lošu obranu Milana isplatio se u 23. minuti kada je Antonio Di Natale iskoristio odbijenu loptu nakon pokušaja Isle i pospremio je u mrežu Storarija. Najveću priliku za izjednačenje Rossoneri su propustili u 33. minuti kada je Nesta nakon udarca iz kuta glavom pogodio gredu gola domaćina. Milan je u drugom dijelu nekoliko puta zaprijetio vratima domaćina, ali bez uspjeha pa se semafor zaustavio na konačnih 1:0 i veliko slavlje momčadi iz Udina.

Konačno se i to dogodilo, nakon odličnog niza od četiri uzastopne pobjede, nogometaši Sampdorije pali su na prvom pravom testu u prvenstvu i rezultatom 2:0 upisali poraz od Fiorentine. Time su Viole zadržale priključak za vodećima, a Sampdoria izgubila titulu momčadi "sto posto", iako i dalje konkurira za sam vrh ljestvice.

Utakmica je bila prepuna prilika, ali sa slabom realizacijom. Već u drugoj minuti zaprijetili su gosti iz Genove odličnim pokušajem Cassana kojeg je jedva obranio Frey. Fiorentina je veliku priliku za vodstvo propustila u 14. minuti kada se Gilardino našao sam ispred gostujućeg vratara Castellazzija, ali je traljavo gađao pokraj gola.

Violama se sreća osmjehnula u 25. minuti, Jovetić je nakon ubačaja Marchionnija pronašao put do mreže Castellazzija i domaćinima donio vrijedno vodstvo od 1:0. Mogao je u 30. minuti Mannini poravnati rezultat na 1:1, no njegov je udarac uspio odbiti raspoloženi Frey. Unatoč pokušajima gostiju za izjednačenjem, dogodilo se upravo suprotno. U 66. minuti Gilardino je nakon centaršuta Vargasa glavom pospremio loptu u mrežu Sampdorije za konačnih 2:0 i riješeno pitanje pobjednika iz ovog dvoboja.

Od ostalih susreta, Cagliari našeg Marija Brkljače u gostima je rezultatom 1:0 svladao Rajčićev Bari, a nijedan od dvojice naših nogometaša nije konkurirao za ovaj dvoboj. Parma je pobjedom od 2:1 šokirala Lazio na rimskom Olimpicu, a bodove su u susretima bez pogodaka podijelili Siena i Chievo te Atalanta i Catania. Livorno Darija Kneževića poražen je na gostovanju kod Bologne, domaćini su slavili rezultatom 2:0, a naš nogometaš odigrao je cijeli susret za Livorno.