Borna Rupnik • subota, 26.09.2009.

Momčad iz Gelsenkirchena držala se moderne tradicije da rijetko gubi od vječnih rivala iz Dortmunda, a ovoga su puta do na gostujućem terenu došli do sva tri boda. Zvonimira Soldu od novog je boda dijelilo samo sedam minuta...

Pred 80.000 ljudi na rasprodanom Signal-Iduna Parku 75. su Revierderby odigrali Borussia iz Dortmunda i Schalke. Domaćin je bolje otvorio susret i pokušavao preko Lucasa Barriosa, a u 26. minuti sudac nije pokazao na centar makar se čini da je Argentinčeva lopta prešla gol-liniju. Nedugo potom udarac je okušao i Zidan, no opalio je preko prečke.

I kako to obično biva, poveo je - Schalke. U 31. minuti školski je protunapad Levana Kenije i Halila Altintopa okončao Jefferson Farfan, a vrlo brzo ohrabrio se i Rafinha, no zahvaljujući Borussijinom vrataru Weidenfelleru ostalo je samo 1:0 za goste.

Početkom nastavka zatresla se Schalkeova mreža, ali je pogodak Tinge poništen zbog zaleđa, a scenarij je jednostavno prepisan iz prvih 45 minuta - Borussia je pritiskala, a gosti iz Gelsenkirchena prijetili u protunapadima. Domaćini su se sucu Starku obratili i u 65. minuti nakon prekršaja nad Großkreutzom u kaznenom prostoru, no on je ostao nijem.

Sastav Jürgen Kloppa dominirao je sve do kraja utakmice, ali bez konkretnog učinka. Felix Magath sačuvao je još jednu iznimno vrijednu pobjedu i tako se barem privremeno uspeo sve do trećeg mjesta na ljestvici. Borussia se nalazi samo mjesto iznad zone ispadanja. Naš Ivan Rakitić nije ulazio u igru.

Wolfsburg je protiv Hannovera poveo već u osmoj minuti. Slobodan udarac prekrasno je izveo Zvjezdan Misimović i izgledalo je kao da će prvaci lakoćom dobiti ovaj susret, no stvari je u 28. minuti zakomplicirao Hanno Balitsch, poravnavši glavom na 1:1. Ipak, Gentner je golom tik prije odlaska na odmor vratio prednost Wolfsburgu.

Na 3:1 povisio je Japanac Hasebe, ali je neizvjesnost vratio Madlung autogolom u 51. minuti. Sve je dileme oko pobjednika naposljetku riješio Edin Džeko pogotkom za nedostižnih 4:2.

Köln našeg Zvonimira Solde suprotstavio se vrlo dobrom Bayeru iz Leverkusena i držao solidnih, ali pomalo suhoparnih 0:0 sve do 83. minute, kada im je presudio gostujući kapetan Simon Rolfes. Poraz je najteže podnio Portugalac Maniche, koji je u samoj završnici zaradio drugi žuti karton i tako se prekrižio za nadolazeći susret s Bayernom.

Werderu je trebalo pola sata igre uz dvije zrele Mainzove prilike da se trgne i digne razinu svoje igre. To je urodilo plodom sedam minuta prije kraja prvog poluvremena, kada je mreže načeo Aaron Hunt. U drugom je dijelu pobjedu momčadi iz Bremena, za čiji sastav i dalje ne konkurira Jurica Vranješ, potvrdio dvostruki strijelac Claudio Pizarro. Oba je puta pogodio glavom.

Muke frankfurtskog Eintrachta na domaćem terenu nastavile su se i protiv Stuttgarta. Dvije je pogreške Eintrachtove obrane u prvom poluvremenu bez milosti kaznio Julian Schieber, a nakon pola sata igre momčad Michaela Skibbea ostala je i bez isključenog Marca Russa, koji je kao posljednji čovjek obrane srušio Samija Khediru. Sudbinu im je zapečatio Thomas Hitzlsperger u 54. minuti.