Nakon tri dana i 18 susreta, saznali smo tri najbolje ekipe po skupinama B,C i D. Za nesretne četvroplasirane Francusku, Bjelorusiju i Slovačku, današnji je dan bio ujedno i posljednji u Poljskoj.

Skupina B:
Francuska – Italija 1:3 (22:25, 22:25, 25:23, 15:25)
Njemačka – Turska 3:2 (25:23, 23:25, 18:25, 25:21, 15:9)

U izrazito teškoj skupini među velesilama odbojke, od samog početka Europskog prvenstva, Francuska je pokušala istaknuti da ne cilja na neki rezultat, a kako djela govore više od riječi, tek sada im vjerujemo. Svoju formu tempiraju za Svjetsko prvenstvo 2010., pa ne čudi njihovo posljednje mjesto u skupini B, te broj osvojenih setova u tri susreta, dva. U svom posljednjem predstavljanju u Wroclawu susrele su se s Italijom, kojima je taj dvoboj poslužio kao pripremni susret za playoff koji ih čeka od utorka. A zbog takvog pristupa, u trenutku kada su Talijanke vodile 2:0, opuštaju se i dopuštaju protivnicama da tijesno uzmu 3. set rezultatom 25:23. Da se u tih pola sata igre radilo o pukom nedostatku koncentracije govori i 10 razlike s kojim je Italija poslala Francusku kući.

Snažna, čista i neizvjesna utakmica bila je ona između dva diva odbojke, Njemačke i Turske. Tri poena odlučivala su pobjednika, a sretnice su naposljetku reprezentativke Njemačke. S tijesnih 3:2 uzele su bodove neugodnoj turskoj ekipi koju nije pokolebao ni izgubljeni 1.set 25:23. Da su zaslužile svaki poen u otvorenju susreta pokazale su u nastavku, kada istim rezultatom one uzimaju 2. set, a u 3. pokazuju partiju prvenstva s 25:18. Ženske oscilacije u sportu oduvijek su poznate, pa ne čudi da nakon što su ustupile protivnicama dva uzastopna seta i one uzimaju dva. Drama je okončana maksimalnim 5. setom, koji je s 15:9 otišao u Njemačku.

Skupina C:
Bjelorusija – Bugarska 1:3 (25:17, 20:25, 11:25, 20:25)
Rusija – Belgija 3:2 (25:13, 16:25, 20:25, 25:18, 15:9)

Bjelorusija je baš kao i Francuska danas uspjela tek dići svoj broj osvojenih setova na prvenstvu tako da se može o njima govoriti u množini, te trećim porazom u tri susreta napušta Poljsku. Boljom se danas pokazala Bugarska, koja je unatoč činjenici da je ispustila 1.set uzela naredna tri i na 2. mjestu završila natjecanje po skupinama. Nije to bio neki neizvjesni susret unatoč rezultatu 3:1, jer je bugarska reprezentacija čitavu utakmicu osim 1. seta imala u svojim rukama. Nakon sjajnog uvoda Bjelorusije s 25:17, protivnice su se uozbiljile i preokreću utakmicu dopustivši dotad vodećima tek 51 poen u naredna 3 seta.

Rusija je još neporažena u prvenstvu Europe. No, to zvuči bolje nego uistinu jest, jer su današnjim susretom protiv Belgije Ruskinje dovele u pitanje svoju dosad besprijekornu igru. Kako se pobjedi ne gleda u zube, tako će one prihvatiti dva boda i rezultat od 3:2 i nadati se boljem izdanju u playoffu. Kao favoritkinje ušle su u susret, te na isti način (25:13) uzele 1.set. Belgija, kojoj baš kao i Rusiji ništa nije moglo oduzeti prolaz u daljnji krug, pokazala je da može konkurirati uigranoj i visokoj Rusiji, pa uzimaju naredna dva seta ostavivši Rusiju na 16, odnosno 20. Probudile su se Ruskinje u nastavku, uzimaju 4.set, a naposlijetku i 5., rezultatom 15:9.

Skupina D:
Srbija – Slovačka 3:0 (25:19, 25:15, 25:16)
Češka – Azerbajdžan 3:2 (21:25, 18:25, 25:23, 25:20, 15:13)

Tko će prvi uzeti barem set odbojkašicama Srbije u Poljskoj, natječaj je koji bi mogli otvoriti nakon njihovih sjajno odigranih susreta u skupini D. Iako nisu imale najzahtjevniju konkurenciju, te se u playoffu sigurno tek očekuju njihove najbolje partije, ekipni besprijekorni učinak dokazuje igračku kvalitetu koja može i do samog vrha. Nakon Azerbajdžana i Češke, danas su s 3:0 pobijedile Slovačku, po setovima (19,15,16), te time potpuno zasluženo kao favoriti natjecanja kreću u lov na prolaz i u utorak.

Više od dva sata nove su bodove tražile Češka i Azerbajdžan. Naposljetku svaka je ekipa uzela ponešto, Čehinje dva, a Azerbajdžanke jedan bod. Prema podjeli bodova lako je zaključiti da su reprezentacije odigravale pet setova, a jedan set više dobila je Češka. Nakon vodstva od 2:0 na strani Češke, Azerbajdžanke se vraćaju u susret u svom stilu, visokim blokom i nepropusnom igrom na mreži, što je dovelo do izjednačenja 2:2 i ulaska u 5.set. A u samoj završnici igralo se poen za poen. Obje ekipe izmorene teškim susretom borile su se do zadnjeg daha, a više snage i to za nijansu imale su Čehinje, pa rezultatom 15:13 zasluženo slave.