Borna Rupnik • subota, 03.10.2009.

Ivica Banović u osmom se kolu njemačkog prvenstva ponovno upisao među strijelce Freiburga. Međutim, Hannover je slavio s visokih 5:2. Zvonimir Soldo i njegov Köln na Allianz Areni izdržali su bez primljenog pogotka...

Köln u Münchenu nije iznenadio defenzivnom, discipliniranom igrom, ali je Louis van Gaal na teren poslao samo Miroslava Klosea, iza kojeg su igrali u djelomično oporavljeni Franck Ribery i Jose Ernesto Sosa. Ivica Olić i Mario Gomez ostali su na klupi, isto kao i drugi hrvatski nogometaš u Bayernu, Danijel Pranjić.

Bavarci su imali terensku inicijativu, ali rijetko su stvarali izgledne prilike. Doduše, u dva je navrata Köln spašavao i okvir gola - oba puta sreće nije imao Bastian Schweinsteiger. Nizozemski je trener na poluvremenu vidio da tako više ne ide, te je umjesto Riberyja i Sose u igru poslao Pranjića i Gomeza.

No, ni to nije donijelo pozitivan pomak u igri Bayerna, premda se Pranjić istaknuo s nekoliko akcija po lijevoj strani. Köln se nastavio strpljivo braniti te je Van Gaal dvadesetak minuta prije kraja dao priliku i Ivici Oliću. Reprezentativni je napadač odmah pucao glavom, ali je lopta otišla preko gola.

Momčad Zvonimira Solde uz dosta je muke i žutih kartona naposljetku izdržala do kraja, no dojam će ostati u drugom planu. Kölnu je ovaj bod velik kao kuća, a Bayern će nakon tri utakmice zaredom bez postignutog gola ponovno biti na udaru kritika. Posebno će zadovoljan biti i Lukas Podolski, koji bivšim suigračima nije dopustio okusiti slast pobjede.

Hannover je protiv Freiburga vrlo rano stekao dva pogotka prednosti. U sedmoj je minuti Sofian Chahed iskoristio odlično proigravanje Arnolda Brugginka, a samo tri minute poslije asistent se pretvorio u strijelca. No, gosti se nisu predali, a novi je pogodak u zanimljivom prvom poluvremenu postigao upravo naš Ivica Banović.

Obrana domaćina u 35. minuti u potpunosti je zaspala i hrvatski je nogometaš neometano mogao glavom pospremiti loptu u mrežu za 2:1. Ipak, Hannover je u posljednjoj minuti prvog dijela stigao do trećeg gola: Hanno Ballitsch je centrirao kroz četvoricu, a Karim Haggui nije imao milosti za vratara gostiju.

Hannover je nastavio napadati i u drugom dijelu, ali je Schuster osam minuta prije kraja unio tračak neizvjesnosti pogotkom za 3:2. Ipak, zgodicima su odmah uzvratili Didier Konan Ya i Sergio Pinto te tako zapečatili sudbinu Freiburga.

Mainz je vrlo brzo pokazao Hoffenheimu da se bez Josipa Šimunića obrambeni redovi Ralfa Rangincka nemaju pravo nazivati ponajboljom zadnjom linijom u Bundesligi. Naš je stoper pauzirao zbog ozljede, a to su u prvih 11 minuta naplatili Andreas Ivanschitz, krasnim volejem s petnaestak metara, te Aristide Bance, nadvisivši Pera Nilssona. Hoffenheim je u preostalih 80 minuta bio bolji protivnik, no njihov je niz od pet uzastopnih pobjeda ipak zaustavljen. Tek je Ibertsberger u samoj završnici bio strijelac počasnog gola.

U Leverkusenu se slavi barem privremeni uspon na sam vrh tablice. Bayer se rutinski obračunao s Nürnbergom - pitanje pobjednika bilo je riješeno nakon malo više od pola sata igre. Gostujuću su mrežu zatresli bivši junior Bayerna, Toni Kroos, kapetan Simon Rolfes s bijele točke i mladi Švicarac Eren Derdiyok, a četvrti udarac Nürnbergu zadao je Stefan Kiessling u nastavku. Ako je suditi po ovoj predstavi, Nürnberg čeka vrlo teška borba za opstanak.

Wolfsburgu su trebale čak 23 utakmice da ponovno odigra neodlučeno. Bochum je pod novim trenerom Frankom Heinemannom pronašao novi život i unatoč osjetno boljoj igri aktualnog prvaka ostao neporažen. Štoviše, bio je blizu pobjede - zahvaljujući Hashemianu vodio je 1:0, ali je nakon 63 minute isključen Ono. Momčad Armina Veha brojčanu je superiornost pretvorila u izjednačenje. Nije teško pogoditi, bod im je donio bosanskohercegovački napadač Edin Džeko.