Sertić izborio penal, Bordeaux izgubio

Maja Giljanović • subota, 03.10.2009.

Prvi put nakon 7. ožujka Bordeaux je izgubio. Povijesno najveća francuska momčad koja je osvojila 10 naslova prvaka i šest Kupova - posljednji su se put, međutim, veselili još 1981. - Saint-Etienne je golovima Fernandeza, Ilana i Payeta zaustavio branitelje naslova.

Bordeaux je bio svjestan da ga u Saint-Etienneu potencijalno čeka kora banane: Les Verts su se probudili, zabijaju pojačanja iz Werdera Boubacar Sanogo i San Lorenza Gonzalo Bergessio (Argentinac primjerice četiri gola u četiri utakmice).

Laurent Blanc uoči gostovanja na vrućem Le Chaudronu nije krio nezadovoljstvo: "Ritam kojem smo izloženi - nedjelja, srijeda, subota - nije human. Motiva i želje nam ne nedostaje, ali bojim se da zbog suludog rasporeda Saveza ne platimo danak, riskiramo teže ozljede".

Vezane vijesti

Žirondinci su u Saint-Etienne doputovali bez ozlijeđenog ("samo" 15-tak dana) najboljeg igrača Le Championnata Yoanna Gourcuffa i nakon punih sedam mjeseci prvi put izgubili.

Nakon 20 utakmica uzastopce u kojima su osvajali ili bod ili puno češće (čak 18 puta) sva tri i od 7. ožujka kad ih je posljednji put pobijedio Toulouse, recept protiv Bordeauxa je pronašao i Alain Perrin.

Saint-Etienne je golovima Argentinca Fernandeza (9.) i Brazilca Ilana (30.) na poluvremenu vodio 2:0, potencijalni hrvatski reprezentativac Gregory Sertić (20-godišnjak je odigrao 73 minute) je u 60. minuti izborio jedanaesterac (Andreu) koji je u gol pretvorio Jussie i vratio Bordeuax u život.

Izjednačenje je, međutim, u 84. i 86. prokockao Wendel samo da bi u četvrtoj minuti sudačke nadoknade Carrassoa probušio i Payet (3:1).

Grenoble bez Josipa Tadića (ozlijeđen je i drugi bivši dinamovac, slovenski reprezentativac Boštjan Cesar) ni u četvrtom pokušaju pred svojim navijačima ni u osmom uopće nije osvojio ni bod. Četvrtoplasirani Montpellier je slavio golovima Montana (2.) i Džodića (12., 49.) - uzalud Grenobleu golovi Ljuboje u 47. i Dieuzea u 90. - treći su barem na 24 sata ispred Marseillea na četvrtom (sutra Olympique igra protiv Monaca) mjestu.

Čvrsti Rennes na svom Stade de la Rote de Lorientu rijetko gubi bodove, ali večeras se Auxerre pošteno osladio. Gosti su svoju prvu ovogodišnju pobjedu izvan Auxerrea izborili u 17. minuti savršeno izvedenim slobodnim udarcem Pedrettija nakon prekršaja Bocanegre koji je zbog povlačenja Oliecha u situaciji kad se Kenijac nalazio u situaciji izglednoj za postizanje gola (25 m) zaradio i isključenje.

Valenciennes koji je prošli tjedan jednom od najvećih favorita za titulu Marseilleu zadao prvi ovogodišnji poraz i koji je na posljednja dva gostovanja osvojio svih šest bodova u Nici je ispustio dva gola prednosti (Samassa, Sanchez). Ben Saada, Echouafni i Samassa u svoj gol u posljednjih su 20-tak minuta režirali preokret protiv nakon isključenja Cohadea samo devetorice gostiju u polju.

Sochaux je golom Martina u 78. minuti pobijedio Le Mans, a PSG je protiv Nancyja nakon vodstva gostiju (Hadji) izvukao bod (Sessegnon) i treći put uzastopce u Le Championnatu (u Liga-kupu su slavili 1:0 protiv Boulogne-sur-Mera) nakon Lyona i Lorienta odigrali 1:1.