Marin Vuković • nedjelja, 04.10.2009.

U sjajnoj utakmici s čak osam pogodaka i vrlo uzbudljivim prvim poluvremenom Arsenal je na Emiratesu svladao Blackburn i došao do pete ovosezonske pobjede. Dvoboj u Londonu bio je lišen hrvatskog začina, Nikola Kalinić ponovno nije ulazio u igru, dok Eduarda da Silve zbog ozljede nije bilo u sastavu Topnika.

Suprotno onome što su pokazivali u dosadašnjem tijeku sezone, nogometaši Blackburna na Emirates su se došli nadmetati i odigrati hrabru utakmicu. Problem u tome je činjenica da postoji samo nekoliko momčadi u Engleskoj koje u nadmetanju s Topnicima mogu izaći kao pobjednici, a Roversi sigurno nisu jedna od njih.

Povratak Henryja

Visoku pobjedu Arsenala s tribina Emiratesa ispratio je i bivši kapetan Topnika Thierry Henry, koji je sigurno uživao u predstavi svoje bivše momčadi.

Po ulasku u svečanu ložu na početku utakmice pozdravljen je ovacijama s tribina. Navijači nisu zaboravili doprinos Henryja u donošenju naslova prvaka na tadašnji Highbury.

"Bio me pomalo sram izaći pred gledatelje, nisam znao što da radim. Međutim, volim ove navijače i volim ovaj klub, bilo je tu i nešto emocija", izjavio je Henry.

Gosti su dvaput vodili, oba puta ispustili prednost i na kraju porazom od čak 6:2 platili danak obrambenim pogreškama. Sjajnu utakmicu odigrao je Cesc Fabregas, koji je svoj nastup okrunio i prelijepim pogotkom, a o nadmoći Arsenala najbolje govori podatak da se vjerojatno svaki igrač osim vratara u ovoj utakmici mogao upisati među strijelce.

Četvrta minuta donijela je vodstvo Blackburna, nakon što je Steven Nzonzi nadskočio Vermaelena i u visokom luku prevario vratara Vita Mannonea. Vodstvo gostiju kratko je trajalo, samo do 17. minute kada se Vermaelen u potpunosti iskupio za primljeni pogodak i bombom s ruba kaznenog prostora vratio utakmicu na početak.

Kako to obično biva na Emiratesu, Arsenal je dominirao, ali se u 30. minuti nakon kontranapada Roversa ponovno našao u rezultatskom zaostatku. Strijelac je David Dunn uz obilatu pomoć Williama Gallasa, od kojeg se lopta odbila i promijenila smjer. Blackburn ni ovo vodstvo nije uspio zadržati, već tri minute kasnije Arsenal se vratio pogotkom Robina van Persieja, a zatim nakon vrlo slične akcije u 37. minuti golom Andreja Aršavina prvi put na utakmici i poveo.

Tko zna kako bi se utakmica odvijala dalje da je početkom drugog dijela glavni sudac dosudio evidentan jedanaesterac na Davidu Dunnu, no njegova zviždaljka ostala je nijema, a Arsenal u 57. minuti prekrasnim pogotkom Fabregasa otišao na 4:2. Game over za Blackburn, bodovi u džepu za Arsenal, što je četvrt sata prije kraja petim pogotkom Topnika potvrdio Theo Walcott. Priču na Emiratesu zaključio je Nicklas Bendtner još jednim lijepim pogotkom u samoj završnici.

Do kraja utakmice Arsenal je mogao postići još nekoliko pogodaka i do kraja razbiti demoralizirani Blackburn, a prava je šteta što Sam Allardyce niti u trenucima kada je utakmica bila izgubljena u igru nije ubacio Nikolu Kalinića. Bivši napadač Hajduka ni u ovoj utakmici nije dobio priliku.

U dvije popodnevne utakmice vidjeli smo i dvije podjele bodova. Everton i Stoke City na Goodison Parku su odigrali 1:1, gosti su poveli golom Hutha u 50. minuti, ali samo pet minuta kasnije Leon Osman spašava bod Evertonu.

Četiri gola vidjeli smo u srazu West Hama i Fulhama, a Čekićari su bod spasili u posljednjim trenucima utakmice. Poveli su u 16. minuti golom Carltona Colea, a kada je u 41. minuti gostima isključen Dikgacoi, činilo se da je susret odlučen.

Ipak, iz jedanaesterca u 47. minuti izjednačio je Danny Murphy, a Zoltan Gera deset minuta kasnije donio prednost Fulhamu. Gosti su se hrabro držali sve do sudačke nadoknade kada su podlegli pritisku, Stanislas je pogodio za konačnih 2:2.