Ivana Strahija, Borna Rupnik • subota, 17.10.2009.

U Njemačkoj se igra deveto kolo nacionalnog prvenstva. Schalke je gostovao u Stuttgartu, a nakon dugo vremena priliku je u prvom sastavu dobio naš reprezentativac Ivan Rakitić i odmah upisao pogodak. Važne su pobjede upisali Bayern i Köln...

Tek što se Levan Kenia ustalio u prvoj momčadi Felixa Magatha, njemački je trener iznenadio uvrstivši među početnih 11 Ivana Rakitića. Schalke je u Stuttgartu slavio 2:1, a u vodstvo je došao u 24. minuti zahvaljujući golu našeg reprezentativca. Rakitić je nakon pogreške Stuttgartovog braniča iz blizine bez problema zatresao mrežu.

Magath je hrvatskog veznjaka s terena povukao u 64. minuti, a samo deset minuta poslije Stuttgart je poravnao preko Cacaua. No, odgovorio je Kevin Kuranyi i osigurao bodove prvoligašu iz Gelsenkirchena.

U gostima je slavio i Bayern, koji je s identičnih 1:2 bio bolji od svojih domaćina Freiburga. Thomas Müller u prvom i Du Ri Cha (autogol) u drugom poluvremenu praktički su završili susret. Domaćem Stefanu Reisingeru ostalo je tek da u mrežu Bayerna uputi počasni gol u sudačkoj nadoknadi.

Louis van Gaal od prve je minute na teren poslao Lucu Tonija i Marka van Bommela, dok je Danijel Pranjić svih 90 minuta grijao klupu. Ivica Olić nije nastupio zbog ozljede.

U ostalim utakmicama redom su slavile domaće ekipe. Köln je zapravo po prvi puta imao imperativ rezultata i dobro se nosio s pritiskom. Momčad Zvonimira Solde držala je terensku inicijativu protiv Mainza i svoju premoć okrunila pogotkom kapetana Milivoja Novakoviča netom prije odmora. U nastavku su sačuvali svoju prednost i osvojili iznimno vrijedne bodove.

Najviše je golova Nürnberg dao Herthi, za 3:0 su precizni bili Daniel Gygax i dva puta Albert Bunjaku. Berlinska momčad u derbiju začelja nije pokazala gotovo ništa i Friedhelm Funkel morat će nastaviti izvlačiti svoju sastav sa samog dna ljestvice.

Werder je upisao 2:0 protiv Hoffenheima. Napade bremenskog sastava realizirali su Claudio Pizarro i Per Mertesacker, pod dirigentskom palicom raspoloženog Mesuta Özila. Naš Josip Šimunić odigrao je svih 90 minuta, a Jurica Vranješ nije konkurirao za sastav Werdera.

Eintracht je Hannover svladao rezultatom 2:1. Nikos Liberopoulos zabio je za 1:0, Jiri Štajner je sredinom drugog dijela poravnao, ali je uobičajene frankfurtske domaće muke prekinuo Alexander Meier.