Ostali sportovi

He, srebro i dvije bronce

Maja Giljanović • subota, 17.10.2009.

Olimpijska pobjednica He Kexin osvojila je svoju prvu titulu svjetske prvakinje. 17-godišnja je Kineskinja bila za klasu bolja od preostalih sedam finalistica i slavila ispred Tsurumi na drugom te Porgras i Bross na trećem mjestu.

He Kexin je u finalu razboja nastupila prva i briljantnim nastupom letvicu postavila previsoko za svih sedam preostalih finalistica 41. Svjetskog prvenstva u Londonu. 17-godišnjakinja oko koje je nakon Olimpijskih igara u Pekingu prošlo ljeto buknuo skandal: otvorene su dvije istrage oko dobi He koja je navodno rođena dvije godine prije nego od Kineskog saveza navedene 1994. što bi je ukoliko je istina činilo premladom za nastup na OI i medalje bi joj bile oduzete. "Tresla se", međutim, "brda, rodio se miš" i Svjetska se gimnastička federacija zadovoljila kineskim dokazima da je He uistinu 16 godina.

Prva favoritkinja razboja nakon kvalifikacija u srijedu - osvojila je prije tri dana prvo mjesto (15,975) ispred Bross i Cha - He je još bolje odvježbala u finalu i osvojila 16,000 bodova, više od boda (1,125) više od srebrne Japanke Koko Tsurumi (14,875) i 1,325 boda više od brončanih Amerikanki Bross i 15-godišnje Rumunjke Ane Porgras (14,675).

Peta je Korejanka Yong Hwa Cha, šesta svjetska prvakinja u višeboju Bridget Sloan, sedma Australka Larissa Miller i posljednja u finalu osma Talijanka Serena Lichetta. Svjetska prvakinja iz Stuttgarta prije dvije godine Ksenija Semenova je 10. (druga rezerva u kvalifikacijama), a svjetska prvakinja iz Aarhusa 2006. Beth Tweddle tek 17.