Nevjerojatan kiks Milana, Juve sa stilom

Ivana Spahija • srijeda, 28.10.2009.

Da je sigurnu pobjedu moguće prokockati u samo jednoj minuti dokazali su nogometaši Milana u susretu desetog kola Serie A u kojem su rezultatom 2:2 Napoliju uzeli tek bod, iako su do sudačke nadoknade imali vodstvo od 2:0 i sva tri boda u rukama. Juventus je u derbiju kola s visokih 5:1 potpuno ponizio Sampdoriju, a novo razočaranje upisali su nogometaši Rome porazom od Udinesea...

Nevjerojatan rasplet ponudio je dvoboj Napolija i Milana na napuljskom stadionu San Paolo, Rossoneri su uzeli bod domaćinima u susretu koji je završio rezultatom 2:2, i iako su imali sve u rukama, nogometaši Milana sigurnu su pobjedu prokockali doslovno u posljednjim sekundama. Milan je furioznim otvaranjem imao vodstvo od 2:0 nakon samo šest minuta igre, da bi dvama pogocima u sudačkoj nadoknadi prosuo sve i praktički darovao bod domaćinima.

Milan je poveo u prvoj prilici u susretu, obrana domaćina izdržala je tek tri minute i potom je kapitulirala nakon akcije koju je započeo Seedorf ubacivanjem u sredinu, Filippo Inzaghi je majstorski izbjegao zaleđe i plasirao loptu u mrežu nemoćnog De Sanctisa za vodstvo crveno-crnih od 1:0.

Samo tri minute kasnije domaći je vratar ponovno morao po loptu iz mreže, Inzaghi se ovaj put našao u ulozi asistenta i glavom dodao loptu Patu, koji je u "jedan na jedan" situaciji s De Sanctisom bio nemilosrdan i zatresao je mrežu Napolija za velikih 2:0 Milana u prvih šest minuta igre. Napoli je bio aktivniji u drugom dijelu, u 47. minuti Dida je odlično reagirao na pokušaje Hamšika i Quagliarelle, a dvije minute kasnije neutralizirao je i opasan pokušaj Lavezzija.

Činilo se kako će Milan furioznom igrom u prvom dijelu uzeti pobjedu u Napulju, rezultat 2:0 bio je aktivan sve do 90. minute kada je Cigarini svojim pogotkom smanjio vodstvo gostiju na 2:1, da bi niti 30 sekundi kasnije Dida ponovno morao po loptu iz mreže, Denis je iskoristio nepažnju u crveno-crnoj obrani i matirao Didu za konačnih 2:2 i raspodjelu bodova iz ovog dvoboja.

U derbiju ovog kola između drugoplasirane Sampdorije i njenog pratitelja Juventusa, nadmoćnu pobjedu odnijela je Stara dama rezultatom 5:1. Susret je potpuno otišao na stranu uzdrmane momčadi iz Torina i iako izabranici Cire Ferrare u posljednjih mjesec dana ne briljiraju, odličnom predstavom pred domaćim navijačima potpuno su deklasirali Blucerchiate i sa sva tri boda došli za vrat Interu.

Domaćini su krenuli agresivno od samog početka i već u desetoj minuti našli su se u prilici povesti, ali je gostujući vratar Castellazzi odlično obranio pokušaj glavom Chiellinija. Juventusu se pritisak na obranu Sampdorije isplatio u 25. minuti, Diego je izveo udarac iz kuta, a Amauri iskoristio pomutnju u prostoru gostiju i iz blizine loptu poslao u mrežu za vodstvo Stare dame od 1:0.

Dominaciju nad drugoplasiranom momčadi prvenstva Juventus je okrunio drugim pogotkom u 40. minuti, Amauri je idealno uposlio Chiellinija koji nije propustio priliku matirati Castellazzija za vodstvo domaćina od 2:0. Juventus je i u drugom poluvremenu nastavio s jednakom "politikom" u prostoru gostiju, što je urodilo plodom u 50. minuti pogotkom Camoranesija za vodstvo bijelo-crnih od 3:0 i potpuni potop gostiju iz Genove.

Samo minutu kasnije ponovno se tresla mreža Sampdorije, Amauri je glavom matirao Castellazzija i vodstvo Juventusa povećao na 4:0. Gosti su do počasnog pogotka uspjeli doći u 64. minuti kada je Pazzini pronašao put do mreže Buffona i smanjio vodstvo Juventusa na 4:1, a konačnu "točku na i" potpunom poniženju Sampdorije stavio je Trezeguet pogotkom u 88. minuti za konačnih 5:1 i veliko slavlje Juventusa.

Nakon katastrofe i poraza od fenjeraša Livorna u prošlom kolu (0:1), Roma je u ovom kolu uspjela nastavila s lošim rezultatima i na gostovanju kod Udinesea upisala novi poraz rezultatom 2:1. Vukovi pružaju daleko lošije predstave od svojih mogućnosti i još uvijek se ne nazire kraj problemima u žuto-crvenim redovima, a Roma sve brže i brže tone prema samom dnu ljestvice.

Vukovi su dobro ušli u susret, priliku za vodstvo prokockao je Vučinić već u četvrtoj minuti kada nije iskoristio pogrešku domaćeg vratara Handanoviča i loptu je poslao pokraj gola, a Roma je mogla povesti u 14. minuti preko Brighija, ali je na njegov udarac dobro reagirao Handanovič. Neiskorištene prilike gostima su se obile u glavu u 21. minuti, D'Agostino je izveo slobodan udarac, a loptu je prihvatio Floro Flores i matirao Donija za vodstvo Udinesea od 1:0.

Domaćini su u nekoliko navrata mogli povećati vodstvo pokušajima raspoloženog Asamoaha, no njegove su lopte završavale redovito pokraj gola Donija, što je Udineseu stiglo na naplatu u 42. minuti. Handanovič je uspio izbiti udarac Juana, ali je na odbijenu loptu stigao De Rossi i pospremio je u mrežu za izjednačenje. Neodlučen je rezultat trajao sve do 84. minute kada je Floro Flores drugim pogotkom u susretu postavio konačan rezultat na 2:1 za vrijedna tri boda Udineseu i nastavak katastrofe za Vukove.

Za razliku od gradskog rivala Sampdorije, Genoa je bila uspješna u ovom kolu i rezultatom 2:1 na domaćem je terenu svladala Fiorentinu i nakon niza loših rezultata napokon je skinula veliki skalp i najavila bolje dane. Naš Ivan Jurić zbog ozljede nije konkurirao za ovaj susret. Genou je ova pobjeda lansirala na četvrto mjesto na ljestvici.

Domaćini su poveli pred sam kraj prvog dijela, točnije, u 43. minuti kada je Palladino nakon asistencije Scullija pronašao put do mreže Fiorentine. Viole su nakon čak dvije grede u 60. i 61. minuti napokon uspjele doći do izjednačenja, Marchionni je u 63. minuti svojim pogotkom poravnao rezultat na 1:1, a deset minuta kasnije Mesto je postavio rezultat na konačnih 2:1 za sva tri boda Genoi.

Što se tiče susreta s našim nogometašima, Siena Mate Jajala poražena je na gostovanju u Bologni rezultatom 2:1 i time je učvrstila posljednje mjesto na ljestvici, a naš nogometaš proveo je 72 minute na terenu. Livorno Darija Kneževića upisao je drugu pobjedu za redom, ovaj put na domaćem terenu protiv Atalante rezultatom 1:0 i time se podigao na 18. mjesto. Dario Knežević u igri je proveo svih 90 minuta u dresu pobjedničke momčadi. Cagliari Marija Brkljače iznenadio je Lazio u gostima i s minimalnih 1:0 uzeo sva tri boda Rimljanima, a Brkljača je cijeli susret odgledao s klupe momčadi sa Sardinije.