Ajax u pucačkoj formi

Vedran Babić • nedjelja, 01.11.2009.

Sljedeći protivnik Dinama u Europskoj ligi, Ajax, deklasirao je velikog rivala Feyenoorda s 5:1 u 12. kolu Eredivisie...

Nogometaši zagrebačkog Dinama imat će i te kako tešku zadaću u četvrtak u 4. kolu Europske lige. Modri su pred imperativom pobjede ukoliko žele zadržati šansu za euro-proljeće, no forma u kojoj je trenutno Ajax mogla bi im stvoriti nove velike probleme. Kopljanici su s 5:1 ispratili Feyenoord i upisali devetu pobjedu u prvenstvu, ostavši tako na trećem mjestu ljestvice s 29 bodova, tri manje od vodećeg Twentea i dva od drugoplasiranog PSV-a.

Do 42. minute nije bilo golova, a onda se u dvije minute praktički razriješio susret. Prvo je Demy de Zeeuw zabio za 1:0 domaćina, da bi već u idućoj minuti izravni crveni karton zaradio gostujući igrač Stefan Babović.

U nastavku Ajax je s lakoćom probijao obranu gostiju, pa je tako već u drugoj minuti Urby Emanuelson povisio na 2:0. U 58. Gregory van den Wiel postiže i treći pogodak, da bi Denny Landzaat u 74. smanjio na 3:1.

Ipak, ponovno De Zeeuw u 82. vraća na tri gola viška, a Luis Suarez svojim 16. ligaškim pogotkom u sučevoj nadoknadi dovodi Ajax do jubilarnog 40. pogotka u samo 12 utakmica (3.3 gola u prosjeku), što ih čini daleko najefikasnijom momčadi prvenstva (slijedi PSV s 28). U samoj završnici utakmice Feyenoord je ostao bez još jednog igrača - Rob van Dijk također je zaradio isključenje.

U ostalim nedjeljnim susretima Sparta je ostvarila treću uzastopnu pobjedu protiv NEC-a (2:0), Heracles je učinio isto protiv Utrechta (3:1) i tako ostao na visokom šestom mjestu, dok je Willem s 1:0 slavio u gostima kod posljednjeplasiranog Waalwijka.