Montepaschi nadoknadio minus 21

Vedran Babić • srijeda, 04.11.2009.

Košarkaši Montepaschija iz Siene napravili su golemi podvig u utakmici 3. kola skupine A Eurolige. Talijani su u gostima kod ASVEL-a u prvoj četvrtini gubili s 21 košem razlike, ali su u narednih 30 minuta igre svoje suparnike limitirali na svega 36 poena, ostvarivši visoku pobjedu 82:65. Posebno upečatljiva je bila druga četvrtina, u kojoj su domaćini ubacili mizerna tri koša...

Nakon prvih deset minuta igre u Villeurbanneu malo tko je vjerovao u poraz domaćina ASVEL-a. Povratnici u Euroligu su, naime, krajem prve četvrtine vodili s velikih 29:8 i činilo se kako će jedan od glavnih favorita skupine upisati prvi poraz. Ipak, talijanski div Montepaschi se probudio i "atomskom" drugom četvrtinom pregazio Asvel i vratio se u utakmicu.

Taj period igre završen je 21:3 u korist gostiju, koji su tako u svlačionice otišli s minimalnim zaostatkom 32:31. Domaćini kao da su ostali šokirani nevjerojatnim povratkom svojih protivnika te se više nikako nisu uspjeli oporaviti.

Najzaslužniji za to svakako je Romain Sato, koji je s 23 poena (33 ukupno) predvodio svoju momčad do pobjede. Sato je neumoljivo trpao koš domaćina, a na kraju treće četvrtine na semaforu je svijetlilo 57:48 za Montepaschi.

Posljednji pokušaj povratka ASVEL je imao pet minuta prije kraja, kada je slobodnim bacanjima Dewara stigao na samo minus dva (60:62). Međutim, uz pomoć raspoloženog Sata Montepaschi se ponovno odlijepio, ovoga puta konačno, i zatvorio utakmicu.

Sato je do 33 postignuta koša stigao ukupnim šutem iz igre 12/18, a uhvatio je i šest skokova. Osim njega, još je jedino Henry Domercant ostvario dvoznamenkasti učinak (14 koševa).

Od ostalih statističkih podataka valja istaknuti i deset asistencija Terrella McIntyrea te odličan postotak trice kod Montepaschija (13/25), koji im je zasigurno uvelike pomogao u preokretu. Kod domaćina Bobby Dixon je bio najraspoloženiji s 20 poena, dok je Ali Traore dodao 11.